Заслужений остракізм

Заслужений остракізм
Дослідники розглядають різні причини ізоляції особи залежно від того, чи вона відрізняється від інших членів групи, – пише Аріадна Цьонжеля у журналі “ŚwiatNauki”.

Чи остракізм групи стосовно індивідуума завжди є негативним явищем? Цією проблематикою займається д-р Селма Рудерт, Психологічний факультет Базельського університету (Швейцарія). В межах дослідження, опублікованого два роки тому, учасникам презентували різні обличчя. Виявилося, що за поважного вигляду лиця ізоляція здавалася учасникам експерименту морально невідповідною, навіть жорстокою. Водночас, коли обличчя здавалось “холодним”, таким, що не викликає довіри, остракізм вважався достатньо обґрунтованим, з огляду на його користь для усієї групи.

Нещодавно науковці під керівництвом д-ра Рудерт провели серію досліджень щодо оцінки ситуації ізоляції і визначення її причин зовнішніми спостерігачами. В окремих експериментах взяли участь від 30 до 527 осіб. Учасники були свідками різноманітних ситуацій ізоляції однієї особи, наприклад, підчас дискусії у групі на академічних заняттях. Коли ізольований в помітний спосіб відрізнявся від інших (до прикладу: кольором шкіри, національністю чи навіть зачіскою), то остракізм піддослідні вбачали в самій інакшості, а також у ворожих намірах решти групи. Коли ж ізольована особа жодним чином не відрізнялась від групи, то причину остракізму шукали безпосередньо у вині ізольованого.

На таку оцінку ситуації не впливали ані чинники, що ускладнювали концентрацію піддослідних, ані критерії відмінності ізольованого від групи. Натомість додаткова інформація про те, що ця людина в минулому припустилась порушення норм, мала більший вплив на засудження ситуації, аніж відмінність цієї особи від інших. Такі висновки опубліковано на сторінках авторитетного “JournalofPersonalityandSocialPsychology” (червень 2018 р.).

На думку д-ра Рудерт, якщо люди перебувають під сильним впливом поверхових вказівок та ігнорують правдиву інформацію, то це може призвести до появи несправедливих осудів, й згодом до тяжких наслідків. Якщо ізольовані особи не отримують підтримки від інших, то їхня ізоляція лише поглиблюється. Тож, перш ніж когось осуджувати, слід уважно вивчити усі факти.

 

Джерело

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ