Жіноче серце хворіє по-іншому

Жіноче серце хворіє по-іншому
Спробуй пригадати собі все, що ти знаєш на тему захворювань серця, особливо в їхніх типових проявах, пов’язаних із високим рівнем холестерину, закупоркою кровоносних артерій, стентами і процедурами bypass-ів. А тепер візьми до уваги, що все це «чоловіча схема». Саме так кажуть дослідники після більш прискіпливого вивчення проблеми хвороб серця у жінок – пише Клаудіа Волліс у журналі Scientific American.

Багато років кардіологів збивав з пантелику той факт, що у половини жінок, котрі зазнають класичних ознак закупорки кровоносних судин, артерії виявлялися незакупореними. Лікарі окреслили це «кардіологічним синдромом Х». Вони його не розуміли і багатьох жінок скеровували на повторні ангіографічні обстеження у пошуках блокади. Ще й сьогодні таке трапляється, але все більше лікарів усвідомлюють, що попри незакупорені артерії більш-менш половина жінок, які мають згадані симптоми, страждають все ж на недокрів’я серця. Такий стан отримав власну назву: недокрів’я без суттєвих звужень у кровоносних артеріях, тобто INOCA (ischemia and noobstructive coronary arterydisease).

Кардіолог Сі. Ноел Бейєрі Мерц упродовж 20 років наглядала за дослідженнями у WomenIschemia Syndrome Evaluation( WISE), метою яких було розшифровування INOCA та інших подібних станів. Хоч чоловіча схема хвороби є проявом, котрий характерний найчастіше для обох статей, то «INOCA правдоподібно становить 25-30% випадків хвороби недокрів’я серця у жінок і 10% у мужчин» – каже Бейєрі Мерц, директор Barbra Streisant WomenHeart Center при CedarsSinai Smidt Heart Institute. Дані з досліджень WISE демонструють, що жінки із таким порушенням, після його виявлення перебувають під загрозою смерті на річному рівні у 2,5%, інфаркту чи інсульту, які не ведуть до смерті, або госпіталізації через серцеву недостатність. Крім того, ще й у чотири рази частіше ніж мужчини, жінки потрапляють знову до лікарні упродовж 180 днів з моменту лікування від інфаркту або сильного болю в грудній клітці.

На початку нез’ясованою таємницею INOCA було те, як може відбуватися недостатнє наповнення кров’ю серця, якщо його головні артерії не є заблокованими. Відповідь часто криється у волосоподібних капілярах і судинках. Стінки таких судинок є надто тонкими, щоб там могли відкладатися пластинки, але може дійти до їхньої дисфункції. Від однієї другої до двох третіх випадків INOCA можна пов’язувати з такого типу дисфункцією, яку викривають за допомогою спеціалізованих образних обстежень або з використанням катетера. До кінця незрозуміло, чому жінки є більш піддатними на таку хворобу, – говорить кардіолог Пуя К. Мехта із WomenHeart Center при Emory University. Є багато чинників, що сприяють захворюванню – паління, діабет, гіпертонія, високий холестерин – але значення можуть мати також проблеми підчас вагітності, такі як підвищений кров’яний тиск і діабет, а також депресія і автоімунологічні захворювання, котрі проявляються у частини жінок.

Весь час тривають пошуки оптимальних методів лікування. Малі дослідження показують, що чимало ліків, які застосовуються при лікуванні хвороби з чоловічою схемою, таких як статини й інгібітори АСЕ, можуть допомагати пацієнтам з INOCA. Перші клінічні дослідження значного масштабу, у яких порівнюється інтенсивне застосування ліків із «типовою опікою» у 4422 жінок, розпочалися на початку 2018 року. Їхній результат повинен бути відомим у 2022 році.

Нам дуже потрібна результативна терапія. Жінки із мікро-судинною дисфункцією часто за деякий час зазнають серцевої недостатності. І це є особливим проявом, характерним для жінок. У мужчин проблема зазвичай полягає у малоефективних скороченнях камер – таку ситуацію окреслюють як серцеву недостатність зі зменшеною фракцією викиду, або HFrEF (heart failure with reduced ejection fraction, що вимовляється як «геф-реф»). У жінок частіше трапляється, що камери не піддаються достатньому розтисканню, що не дозволяє на їхнє правильне заповнення. Це сердечна недостатність із збереженою фракцією викиду, тобто HFpEF (heart failure with preserved ejection fraction, що вимовляється як «геф-пеф»).

В США частота обох різновидів хвороби зростає, оскільки населення щораз старіше, все більш із зайвою вагою і щораз частіше хворіє діабетом. Як зауважує кардіолог Лінда Петерсон із Washington University School of Medicine, що у Сент Луїс: «Щораз більшій кількості осіб вдається пережити інфаркт, то пізніше помирають на серцеву недостатність». HFrEF є добре відомим. «Ми дуже багато знаємо на тему цієї хвороби і методів її лікування – каже Бейєрі Мерц – натомість на практиці не маємо ефективної терапії для випадків HFpEF. Якби 50 років тому ми обстежували жінок, то це виглядало б інакше».

Практично все знання на тему хвороб серця у жінок було накопичено після 1990 року, коли National Institute of Health почали вимагати включення жінок до фінансованих ними досліджень. Раніше більшість досліджень проводили на самцях: пацієнтах чоловічої статі, щурах, мишах, мавпах, навіть на клітинах чоловічої статі. Так, як і більшість нерівностей, пов’язаних зі статтю, ця теж потроху зникає.   

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ