“Живопис даних” Рефіка Анадола

“Живопис даних” Рефіка Анадола

Чи ви колись чули про Рефіка Анадола? Підозрюю, що ні, а дарма. Цей народжений у Стамбулі художник, який навчався в США, революціонізує світ мистецтва і є піонером естетики машинного інтелекту. 

Можливо, штучний інтелект і шокує світ мистецтва, але це не новина для Рефіка Анадола, художника родом зі Стамбула, який уже майже десять років підкорює простір цифрового мистецтва своїми алгоритмічними роботами. Естетичні експерименти Анадола з кодуванням і цифровими даними були різноманітними, але останнім часом його “живопис даних” зачепив як кураторську, так і глядацьку уяву, збігшись у часі з появою блокчейну та зростанням популярності штучного інтелекту. Творчість Анадола привернула увагу Адама Ліндеманна, провідного колекціонера та артдилера компанії Venus Over Manhattan, яка в березні влаштувала виставку NFT “Поза межами цифрового”. Магічні роботи художника демонструвалися в Музеї сучасного мистецтва в Нью-Йорку та на сцені “Ґреммі”.

Рефік Анадол майже 14 років працює з алгоритмами та комп’ютерним кодом, а останні сім — зі штучним інтелектом. У 2008-му він придумав термін “живопис даних”. Анадол активний у публічному мистецтві, найбільш знайомою формою якого для нас в Україні є стінописи. Він навчався на факультеті медіамистецтва Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі, де здобув ступінь магістра мистецтв, і вже вісім років викладає мистецтво, а також керує своєю студією в Лос-Анджелесі. У листопаді 2020 року він уперше дізнався про Nifty Gateway, платформу онлайн-аукціонів цифрового мистецтва для невзаємозамінних токенів (NFT), яку заснували Дункан і Гріффін Кок Фостери. До цього він спілкувався з Паком (Pak) і Біплом (Beeple), зірками сучасного NFT-мистецтва. У 2018-му один приватний колекціонер, що раніше придбав роботу Рефіка в галереї, познайомив його з NFT. 

Уже тоді художник майнив Ethereum, цифрову валюту, практикував і вивчав блокчейн, бо, працюючи з комп’ютерною графікою, мав багато графічних процесорів. Усі його графічні роботи створені за допомогою комп’ютера й мають спеціальний сертифікат автентичності з лазерним гравіюванням на фізичному видруку, а також забезпечені хмарною резервною копією. Він використовує спеціальний комп’ютер для колекціонерів, які купують його роботи, щоб бути впевненим, що твори представлені в найкращих умовах. Також художник відповідає за програмне забезпечення: як воно відтворюється, як працює і як робота зберігатиметься в майбутньому. Наприклад, одна з його графічних робіт, масштабна тривимірна скульптура з даних, із 2014 року зберігається в хмарі на платформі Salesforce.

Для Рефіка, як і для багатьох інших художників, NFT — це форма публічного мистецтва, яка може зробити точки доступу для колекціонерів у всьому світі. За останні два з половиною роки він створив колекції NFT, а це приблизно 11 тис. токенів, і продав NFT на суму понад 30 млн доларів. Художник твердить, що програмує свій світ машинної уяви за допомогою даних і робить обчислення достатньо потужними, тому його витвори ніколи не бувають однаковими. Вони постійно розвиваються і змінюються, подібно до життя на планеті. Як живий живопис, жива скульптура, жива архітектура — він ніби конструює живі твори мистецтва. Рефік створив багато робіт, використовуючи дані в реальному часі. Наприклад, для колекції NFT Sotheby’s вдалося зробити три унікальні роботи. Усі вони використовують спеціальне комп’ютерне програмне забезпечення, яке перевіряє токен і перетворює його на штучний інтелект, який “мріє” про галактики або про Землю і Марс. Він також організував візуальний NFT-перформанс у Барселоні, проєкцію на будинку авторства Гауді, що зібрав онлайн 50 тис. глядачів. Наразі це єдиний NFT-перформанс, який коли-небудь відбувався в публічному просторі.

Цей твір був проданий за майже 1,5 млн доларів. Власник отримав комп’ютер з унікальним програмним забезпеченням, яке розвиває роботу й надалі, фактично це жива картина, яка існуватиме навіть після смерті Рефіка. Витвір має постійний захист хмарного середовища. Крім того, художник створив спеціальний фонд, який супроводжуватиме його роботи після смерті. Інакше кажучи, колись ви купували дорогу картину й отримували сертифікат оригінальності, а тепер купуєте ціле “мале підприємство”, яке будуть обслуговувати як дорогу машину, незалежно від того, житиме художник чи зникне із цієї планети. 

Як художник, що працює з кодом та алгоритмами, Анадол завжди мріяв створювати живі роботи, але, на жаль, якість та обчислювальна потужність програм не були готові до цього. У 2017 році він зустрівся з Дженсеном Хуангом, генеральним директором Nvidia, дуже потужної компанії, яка виробляє графічні процесори для комп’ютерів, що необхідні для розроблення комп’ютерної графіки, а також штучного інтелекту. Фахівці компанії допомагали створювати роботи художника та підтримували студійні експерименти впродовж останніх шести років. І саме так Рефік Анадол підштовхнув своє медіамистецтво до межі можливого й розробив нові алгоритми. Тоді він зрозумів: що більше технологія виходить за межі можливого, то більше ми можемо створити щось, чого ніколи не бачили раніше. Це справді цікава кореляція: перебування на межі технологічних інновацій дає нам змогу створювати речі, яких ще ніхто не бачив.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чому люди перестали читати книжки? Сон розуму породжує чудовиськ