Зміни в польоті

Зміни в польоті
Фірми, урядові агенції та інші користувачі супутників уже незабаром отримають безпосередній доступ до обладнання на сателітах і зможуть залежно від потреб модифікувати призначення судна під час польоту. Як пояснює менеджер програми Фредерік Піро, першим у світі комунікаційним супутником, конфігурацію якого можна змінити вже на орбіті, є Eutelsat Quantum, запущений улітку цього року з космодрому Куру, що у Французькій Гвіані. Налаштування антени, модифікування параметрів трансмітованих пучків хвиль чи перемикання електронних систем дають змогу реалізувати багато різних завдань, які можна визначити вже після розташування сателіта на висоті в 36 тис. км над поверхнею Землі – пише Дхананджай Кхаділкар у часописі Scientific American.

Урядові агенції могли б його використовувати, наприклад, під час рятувальних операцій у разі природних катастроф або для моніторингу кордонів; приватним операторам він дав би змогу творити еластичні мережі телекомунікаційних каналів, необхідні для підтримання зв’язку із морськими чи повітряними кораблями. Тереза Джонс, директорка з питань стратегії в Satellite Industry Association у Вашингтоні, яка не брала участі в проєкті, визнає, що Eutelsat Quantum “визначає новий стандарт у сфері мобільних застосунків, уможливлюючи постійну адаптацію структури мережі зв’язку із літаками, кораблями та наземними засобами пересування”. Вона також пояснює, що доступність восьми пучків радіохвиль суттєво полегшує підтримання зв’язку з рухомими об’єктами, “що є набагато складнішим у випадку одного широкого пучка в традиційних сателітах”.

Супутник також може виявляти ворожі сигнали, які надсилають, щоб перешкодити його роботі, і реагувати, змінюючи частоту й потужність передавання, аби запобігти перервам у зв’язку. Джонс підкреслила, що це надзвичайно суттєво, оскільки зараз дуже просто передати “шум”, що глушить сигнал супутника. “Раніше це вимагало техніки, доступної лише урядовим агенціям, але тепер для створення перешкод достатньо простого обладнання, ціна якого не перевищує 100 доларів, – пояснює вона й додає: – Перешкоди можуть бути спричинені цілеспрямовано, але іноді виникають випадково – унаслідок роботи інших пристроїв”.

Піро переконує, що надійне шифрування захистить програмне забезпечення супутників від діяльності хакерів. Своєю чергою Джонс підкреслює, що сателіти загалом гарантують високий рівень безпеки, оскільки вони виконують також військові завдання; натомість проблеми здебільшого є наслідком людських помилок, як-от невідповідний підбір паролів.

Користувачі можуть визначати завдання, які виконує супутник, за допомогою спеціального програмного забезпечення, яке дає змогу, наприклад, розташовувати пучки хвиль на поверхні Землі і змінювати пропускну здатність каналів. “Програма обчислює параметри й відправляє набір рекомендацій на супутник, – пояснює Піро. – Цей процес відбувається автономно, без участі користувача. Ба більше, можна ідентифікувати чимало завдань, а потім їх просто перемикати”.

Супутник було сконструйовано в межах державно-приватного партнерства, зокрема в співпраці з Європейською космічною агенцією. “Завдяки Eutelsat Quantum, – пояснює Піро, – таке рішення стало доступним за ціною і придатним для комерційного застосування”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Космічні колізії На Венері, можливо, є життя