Знахідки з Місяця

Знахідки з Місяця
Дослідження місячного ґрунту допоможе краще зрозуміти атмосферу і розвиток життя на первісній Землі, – пише Сейсвато Р. Дас у статті для журналу “Scientific American”.

“Японський супутник, що кружляє по орбіті навколо Місяця, приніс нещодавно несподівану знахідку – кисень земного походження. Дослідники вважають, що завдяки цьому відкриттю їм вдасться отримати дані, що дозволять визначити склад атмосфери, яка колись була на нашій планеті.

Ми маємо небагато вірогідних даних, щодо атмосфери і скалистої поверхні прадавньої Землі, оскільки геологічна активність упродовж історії затерла майже всі сліди. Знищені були також деталі, про які ми теоретично могли б дізнатися, вивчаючи метеорити, сформовані у приблизно той ж період та зі схожого матеріалу, що й Земля.

Відкриття земного кисню на Місяці наштовхує на думку, що еволюцію атмосфери впродовж перших двох мільярдів років існування Землі можна визначити іншим чином. Місяць постійно бомбардують потоки сильно заряджених часточок із Сонця – це “сонячний вітер”. Однак щомісяця впродовж п’яти днів нашого сателіта від сонячного вітру захищає земна магнітосфера – бульбашкоподібна область, де домінує магнетичне поле планети. У цей час до Місяця можуть наближатися окремі іони кисню з Землі. На думку науковців, іони, котрі викрив супутник SELENE (більш знаний як Kaguya), просунулись у геологічному часі із зовнішніх шарів атмосфери та застрягли у місячному реголіті – нещільному верхньому прошарку ґрунту і скель. Група під керівництвом планетолога Кентаро Терада із японського Університету Осакі опублікувала ці висновки у 2017 році в журналі “Nature Astronomy”. “Наше нове відкриття підтверджує транспортування іонів із земної атмосфери на Місяць, де вони можуть зберігатися впродовж мільярдів років”, – каже Терада.

Такі результати надихають дослідників, які зацікавлені в оновленні знань про період початку фотосинтезу в простих мікроорганізмах, які становили первісну форму життя на нашій планеті. Приблизно 2,45 млрд років тому земна атмосфера за невідомих обставин збагатилася киснем. Науковці назвали це Великою Оксидацією. Чи можливо, що якась частина утвореного тоді атмосферного кисню збереглася на Місяці? Якби дослідники проаналізували взірці земного кисню, ув’язненого в місячному ґрунті, то дізналися б, як еволюціонувала атмосфера Землі. Ймовірно, ув’язнений кисень – це ще не все. Місяць може бути справжньою скарбницею інформації про еволюцію первісної Землі. “На Місяці є чимало детриту, скельних уламків з братнього глобусу”, – каже астробіолог Кейлс Шарф із Колумбійського університету, котрий не брав участі в дослідженнях. Ба більше, детрит може містити щось ще більш інтригуюче. “Цілком можливо, що у метеоритах, які походять із Землі, на поверхні Місяця збереглися останки земних організмів”, – додає вчений”.

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ