Зустріч Байдена й Зеленського: значення для України

Зустріч Байдена й Зеленського: значення для України
Нещодавно президент України Володимир Зеленський зустрівся в США з американським очільником Джо Байденом. Переговори тривали дві години замість запланованої однієї, що засвідчило зацікавленість американської сторони. Лідери обговорили низку проблем україно-американських відносин і міжнародної геополітики, зокрема доволі важливі для України питання конфлікту на Донбасі, повернення Криму, енергетичної безпеки, реформування ключових сфер суспільного життя тощо.

Президент США вкотре засвідчив, що він підтримує територіальну цілісність і суверенітет України, ніколи не визнає Крим російським і виступає за посилення дипломатичних зусиль щодо його повернення. Зокрема, він схвально відгукнувся про “Кримську платформу”, яка відбулася 23 серпня. Володимир Зеленський запропонував Джо Байдену активніше брати участь у справі мирного врегулювання конфлікту на Донбасі, зокрема приєднатися до “нормандського формату”. Раніше переговори щодо цієї проблеми відбувалися за участю України, Росії, Німеччини і Франції. США зацікавилися цією пропозицією й надалі будуть докладніше її розглядати.

Володимир Зеленський також порушив питання ймовірної компенсації чи гарантій безпеки для нашої країни після добудови “Північного потоку-2”, який загрожує енергетичній безпеці України, країн Балтії і Східної Європи. Нещодавно США скасували санкції проти компаній, які брали участь у побудові газогону, що спричинило критику з боку деяких українських політиків. Вони звинуватили США в невиконанні зобов’язань перед Україною в межах стратегічного партнерства між нашими країнами. Президент США зазначив, що він обговорював ці питання з канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель і домовився з нею про те, що якщо Росія не буде виконувати своїх зобов’язань щодо транзиту газу українською газотранспортною системою, то США посилять санкції проти неї.

Джо Байден також зазначив, що він підтримує надання Україні Плану дій щодо членства в НАТО, проте не вказав конкретних термінів, коли це могло б відбутися. Він також наголосив на тому, що Україні потрібно й далі модернізовувати сектор безпеки та оборони, щоб він відповідав вимогам Альянсу.

Лідери обговорювали також гарантування безпеки в Чорноморському регіоні. У цьому контексті Джо Байден заявив, що США й надалі докладатимуть зусилля для того, щоб у регіоні дотримувалися норм міжнародного законодавства й щоб Росія не перетворила Чорне море в зону своїх інтересів.

Очільник Білого дому також наголосив на тому, що США будуть максимально допомагати Україні в справі боротьби з корупцією. На думку Байдена, зменшення чи подолання корупції в Україні є одним із ключових чинників підвищення конкурентоспроможності нашої країни на світовій арені. Зокрема, він зазначив, що НАБУ й САП мають бути незалежними від влади – це стане запорукою їхньої успішної роботи. Тут Джо Байдена можна зрозуміти, оскільки американці хочуть мати певність, що їхня допомога Україні не буде розкрадена.

Під час візиту В. Зеленського до Білого дому відбулася презентація українських інвестпроєктів на суму приблизно 277 млрд доларів. Однак, на думку деяких експертів, вона не була надто вдалою, оскільки її не відвідали серйозні представники американського бізнесу. Це свідчить про недостатньо ефективну інформаційну роботу української сторони, яка не змогла донести цю інформацію до зацікавлених інвесторів.

Світові ЗМІ доволі активно висвітлювали зустріч двох лідерів. Зокрема, видання The Guardian наголошувало на тому, що український президент прагнув привернути увагу західних союзників і насамперед США до питання російського тиску й енергетичних проблем, що є дуже актуальним у контексті добудови “Північного потоку-2”.

Натомість Financial Times наголошує на важливості візиту Володимира Зеленського до США на тлі послаблення інтересу до українських проблем останніми місяцями, оскільки Америка й інші західні країни переймаються насамперед катастрофою в Афганістані. Тож Україна, на думку журналістів Financial Times, відчуває певне охолодження в зовнішній політиці Джо Байдена. Автори видання також зазначають, що адміністрація очільника Білого дому навмисне призначила зустріч із Зеленським тоді, коли Конгрес перебуває на канікулах, щоб конгресмени не критикували президента США за надмірні поступки Росії та Німеччині в питаннях добудови “Північного потоку-2”, а також щоб лідер України не зміг із ними зустрітися. За цих умов В. Зеленський мусить просити США про збільшення військової й економічної допомоги Україні.

Доволі схвально візит Зеленського оцінив також посол США в Росії Майкл Макфол, який у своїй публікації для The Washington Post зазначив, що Україна сьогодні є форпостом демократичних країн і її успіх надихатиме всіх, хто бореться за демократію як на пострадянському просторі, так і в інших регіонах. Натомість поразка України буде великим подарунком автократичним режимам Росії, Китаю й Білорусі.

На думку експертів, зустріч лідерів України та США відбулася на належному рівні. За результатами переговорів не було спільної пресконференції, проте президенти озвучили заяву про посилення стратегічного партнерства між країнами. Байден і Зеленський підписали декілька угод, зокрема в оборонній сфері. Окрім того, “Енергоатом” та Westinghouse уклали меморандум, що передбачає будівництво в Україні пілотного енергоблока. Це важливий крок до зменшення нашої енергетичної залежності від Росії, зокрема від атомної енергетики російських “Твелів”. Також відбулися переговори з керівництвом NASA щодо активізації співпраці в космічній галузі.

За результатами перемовин США нададуть Україні 45 млн доларів гуманітарної допомоги, 60 млн доларів на безпекові потреби і 500 млн на здійснення реформ і модернізацію країни.

За словами президента України, зустріч відбулася в продуктивній атмосфері, це була дружня чоловіча розмова. Він відчув доброзичливе ставлення Байдена до України. Водночас президент Америки зазначив, що він хоче побувати з офіційним візитом у Києві. І хоча переговори не принесли нам суттєвих проривів, Україна поглибила співпрацю зі США в різних сферах – від захисту прав людини до безпеки, економіки, змін клімату, а також отримала запевнення в тому, що вона завжди може розраховувати на підтримку Америки. Ця зустріч була дуже важливою і для України, і для США, оскільки після поразки в Афганістані Білому дому необхідна нова історія успіху, якою може стати розвинута й демократична Україна.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чому США дозволили добудову “Північного потоку-2” Що чекає на Афганістан після перемоги талібів?