Звідки такі валуни?

Звідки такі валуни?
Густа рослинність острова Мона, безлюдного клаптика суші у Карибському морі, приховує вкриті коралами валуни завбільшки з автомобіль. Уперше науковці описали їх на початку 1990-х, однак про дивні скелі невдовзі забули, тож упродовж чверті століття ніхто не цікавився їхнім походженням. Але нещодавно вчені обстежили їх і дійшли висновку, що валуни винесло на берег унаслідок великого цунамі, спричиненого підводним зсувом – пише Кетрін Корней у журналі Scientific American.

Частину валунів можна зауважити з повітря, але до більшості дуже важко дістатися наземним шляхом – каже Брюс Джаффе, океанолог Тихоокеанського прибережного та морського наукового центру, що в Санта-Круз, Каліфорнія. Він пригадує, як продирався через зарослі отруйних рослин, зокрема й таких, що спричиняють опіки та тимчасову сліпоту. “Ми собі пообіцяли, що наступного разу приїдемо сюди в захисних комбінезонах”, – розповідає він.

Під час двох експедицій науковці дослідили понад 50 скельних блоків. Найбільший із них був завдовжки понад 8 метрів, а деякі розташовувалися на віддалі 800 метрів від берега. “Жоден шторм не був здатен перенести їх так далеко вглиб суші, – зауважує Джаффе. – Щось таке могло б зробити тільки потужне цунамі”. Рікардо Рамальйо, геолог із Лісабонського університету, який не брав участі у дослідженнях, підтверджує: “Я б дуже здивувався, якби це зробив шторм”.

Учасник обох експедицій Педро Ізраель Матос Лавона, геолог з Массачусетського університету в Амхерсті, проаналізував мапи морського дна поблизу острова і знайшов щось, що могло б спричинити таке цунамі, – западину завдовжки 4 км, що мала сильно пошарпані краї. Вона, без сумніву, була залишком від великого підводного зсуву. Матос Лавона зробив комп’ютерну симуляцію пересування скельної маси на дні моря і збагнув, що її рух дав поштовх 10-метровій хвилі цунамі, що вдарила в острів Мона з силою, яка дала змогу понести багатотонні валуни. Результати досліджень було представлено у 2020 році під час щорічної грудневої конференції Американського геофізичного союзу.

Дослідники планують створити мапу поширення валунів. Для цього вони використають дрон, який шукатиме блоки, реєструючи тепло, яке ті емітують упродовж сонячного дня. Мапа допоможе науковцям знайти подібні сліди від цунамі й в інших місцях на Землі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Слідами велетнів Надто великі для нашого Всесвіту