Звіт MONEYVAL щодо боротьби з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму в Україні

Звіт MONEYVAL щодо боротьби з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму в Україні

Комітет експертів Ради Європи з оцінки заходів протидії відмиванню коштів (MONEYVAL) оприлюднив у вівторок, 30 січня, у Страсбурзі звіт, присвячений Україні:

“Новий звіт щодо боротьби з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму в Україні: досягнуто відчутного прогресу, необхідні зміни в законодавстві та практиці.

У своєму новому звіті, опублікованому сьогодні, MONEYVAL визнав, що в Україна має сильне політичне переконання щодо необхідності запобігати та протидіяти відмиванню коштів та фінансуванню тероризму (ML/FT), і вжиті країною заходи вже мають позитивний вплив. Проте нові нормативні положення вимагають суворіших покарань за злочини, потрібні додаткові ресурси, а справи високого рівня потрібно більш активно розслідувати та переслідувати в судовому порядку.

Україна стикається зі значними ризиками відмивання грошей внаслідок корупції та незаконної економічної діяльності, включно з фіктивним підприємництвом, ухиленням від сплати податків та шахрайством. Величезний розмір тіньової економіки та посилення широкомасштабного використання грошових коштів робить країну особливо вразливою. Серед переважаючих механізмів відмивання грошей в Україні є так звані конвертаційні центри, за допомогою яких фонди переходять з реальної у тіньову економіку та використовуються для конвертування коштів у готівку і виведення її поза межі країни.

Українська влада демонструє достатньо хороше розуміння ризиків ML/FT. Проте це розуміння можна посилити у таких сферах, як ризики, створені некомерційним сектором, юридичними особами та міжнародними організаціями. Крім того, аналіз ризиків має супроводжуватись надійнішою статистикою.

З часу останнього оцінювання в 2009 році, Україна здійснила ряд бажаних кроків, зокрема в 2014 році прийняла спеціальний закон щодо посилення процедури фінансового моніторингу та зусиль у боротьбі з корупцією через створення Національного антикорупційного бюро (НАБУ) України та Національної прокуратури з питань корупції. У звіті йдеться, що інші позитивні ініціативи передбачають “дуже значні зусилля” Національного банку України щодо усунення злочинців від контролю над банками та успішний розвиток складних справ з відмивання грошей.

Відділ фінансової розвідки здійснює якісний оперативний аналіз; механізми збору та обробки даних виявилися ефективними та призвели до того, що значну кількість справ було передано правоохоронним органам. Тим не менше, підрозділ опиняється в критичному стані, оскільки його IT система застаріла, а штат більше не є достатнім, щоб впоратися з постійно зростаючим робочим навантаженням. Якщо це питання не буде терміново розглянуте, це може негативно вплинути на ефективне функціонування відділу.

Відмивання грошей все ще розглядається як “другорядний” злочин, який доповнює предикатне правопорушення. Кожного разу, коли виноситься вирок за відмивання грошей, він майже завжди м’якший, ніж за предикатне правопорушення. На практиці покарання має бути більш жорстким, підкреслюють експерти MONEYVAL. Вони рекомендують ввести до Кримінального кодексу положення, в якому чітко зазначається, що особа може бути засуджена за відмивання грошей навіть за відсутності засудження за предикатне правопорушення.

До 2014 року у кримінальному переслідуванні за відмивання коштів зазвичай фігурували дрібні чиновники місцевого рівня, а не високопосадовці. В доповіді також йдеться, що з березня 2014 року почали активно переслідувати осіб, що мали зв’язки з колишнім режимом; поки що складні розслідування призвели до двох судових вироків, один з яких винесено у справі про відмивання грошей у значних обсягах. Більше судових розслідувань має проводитись і ухвалюватись більше вироків у справах, пов’язаних з корупцією, крадіжкою та розкраданням державного майна на високому рівні не лише особами, пов’язаними з колишнім режимом, але діючими державними чиновниками та їхніми партнерами. Ба більше, навіть незважаючи на те, що влада останнім часом почала активно застосовувати процедуру конфіскації коштів у гучних корупційних справах, режим конфіскації не застосовується послідовно у всіх справах.

Що стосується фінансування тероризму, то Україна визначила його як окреме правопорушення та запроваджує систему боротьби з ним. Проте існують технічні недоліки, над усуненням яких потрібно працювати, щоб довести систему до міжнародних стандартів.

Україна повинна на першому пленарному засіданні 2019 року повідомити MONEYVAL про втілення його рекомендацій в рамках посиленої подальшої діяльності”.

 

Джерело
Джерело

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ