Кінець європейського сну

Кінець європейського сну

Ніколи ще Європа не була настільки згуртованою, як зараз, внаслідок російської воєнної агресії проти України. ЄС нарешті відчув себе справжнім союзом, де один за всіх, а всі за одного. Навіть малі європейські країни перестали боятися Росії і відважилися надсилати Україні зброю, впроваджувати антиросійські санкції і закривати своє небо для російських літаків. А ще почали переглядати свій багатолітній нейтральний статус – Швеція і Фінляндія думають про приєднання до НАТО, а Швейцарія долучається до санкцій. Цей ентузіазм цілком зрозумілий – “гуртом і батька легше бити”, не те що Путіна. А “бити” треба, і то не тільки чи й не лише заради України, як заради цілої Європи, всієї західної цивілізації.

Після завершення “холодної війни”, ліквідації Варшавського договору, повалення “залізної завіси”, а також після постюгославських воєн на Балканах західний світ з обох боків Атлантичного океану значною мірою занурився у золотий сон переможця. У цьому сні йому бачилися, зокрема, образи навіки вже мирної Європи, гармонійна інтеграція країн колишнього комуністичного блоку і навіть Росія з “людським обличчям” – демократична, миролюбна, раціональна, заможна і культурна, як за часів “золотого віку”.

Дійсність теж виглядала не найгірше, принаймні з перспективи європейських чи американських еліт: “новиє русскіє” масово поперли на Захід, щоб купувати розкішні нерухомості чи елітні яхти й автомобілі, інвестувати й зберігати величезні гроші у банках, відпочивати на найдорожчих курортах і в найпрестижніших ресторанах, залишаючи при цьому щедрі гонорари, комісійні й “чайові”. А ще вони запрошували у свої міста відомих західних політиків й бізнесменів, найкрутіших західних експертів, менеджерів, зірок etc. І всіх зустрічали з царською гостинністю: “ікра, соболі і русскіє красавіци”. Для тих, хто звідав цієї гостинності, нова дійсність виглядала ще привабливішою, ніж образи із золотого сну переможця.

Так колективний Захід, а передусім об’єднана Європа, потроху перестали боятися російських ракет з ядерними боєголовками, “присіли” на російські газ і нафту та дружно взяли на озброєння німецьку концепцію Ostpolitik, яка проголошувала “зміни за посередництвом торгівлі” для зовнішньополітичних взаємин з РФ. Однак на практиці ці зміни виявилися двосторонніми і не конче такими, як би хотілося їх ініціаторам. Особливо після приходу до влади В. В. Путіна.

Як зауважив днями один європейський публіцист, два десятиліття у західних столицях толерували приплив корупційних грошей з Росії, вірячи, що коли російські олігархи вкладають і тратять там гроші, то це зупинить війну. Однак цими ж грошима росіяни корумпували представників європейської еліти. Європейці тішилися побудові Росією нових газопроводів як гарантії миролюбних намірів, але в ефекті залежність від російського газу викликала поділи між країнами-членами ЄС. Цивілізований світ відкрив для державних російських ЗМІ свій ефір в надії на краще взаєморозуміння, але насправді лиш дозволив путінській пропаганді пересварити європейців.

І от врешті-решт брутальна війна в центрі європейського континенту. Сон закінчився, почалося тривожне пробудження. А це означає, що взаємини з Росією всьому цивілізованому світові, а найперше Європі, доведеться будувати по-новому, не залежно від того, як і коли закінчиться війна в Україні. Як твердять політики з обох боків Атлантики, у цих взаєминах вже не буде місця для потурань щодо Росії.

Найкращою ілюстрацією, що це не порожні слова, є поведінка Німеччини. Хто б міг про таке подумати ще тиждень тому: Німеччина дає Україні смертоносну зброю, виділяє своїй Бундесвері 100 млрд євро на розвиток і модернізацію, а до 2024 року планує вийти на стандартних для НАТО 2% від ВВП щорічного фінансування армії. І це ще не все – ця країна, головний споживач російського газу, запускає серйозну програму диверсифікації джерел постачання енергентів. В експрес-темпі будує два термінали для скрапленого газу, призупинила процес закриття атомних станцій і вугільних шахт. Важко повірити, але з цим погодилися і соціал-демократи, і ліберали, і зелені. А голова консервативної партії CDU Фрідріх Мерц ситуацію з Росією підсумував коротко: “Досить. Кінець гри”.

Незабаром у Франції президентські вибори, путінська воєнна авантюра досить ослабила позиції конкурентів чинного президента – кандидатів від крайніх правих і крайніх лівих. Якщо Еммануель Макрон переможе, то й у Франції, як і вже зараз в Німеччині, багатьом “друзям Путіна” доведеться безславно піти на політичну пенсію.

Гадаю, що такі зміни у ставленні Європи до Росії є найбільшою несподіванкою для самого Путіна і російських еліт загалом. Неважко ж здогадатися, що всі їхні зусилля, потрачені на власне збагачення, мали на меті насолоджуватися життям у світі високої західної цивілізації, а не в “російських резерватах” десь на непроглядних просторах Піднебесної чи в африканських або латиноамериканських джунглях. Зрештою, хто їх там знає. Зрозуміло одне – їм теж пора прокидатися зі свого “золотого європейського сну”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ