Геополітичні наслідки Давоського форуму

Геополітичні наслідки Давоського форуму

Нещодавно в Давосі відбулася зустріч представників провідних держав світу, бізнес-структур і наукової спільноти, на якій було приблизно 2500 учасників. Експерти обговорювали низку важливих питань сьогодення. Виконавчий директор Світового економічного форуму Клаус Шваб зазначив, що зараз усі передові досягнення людства – лібералізм, ринкова економіка, представницька демократія – опинилися під загрозою, оскільки авторитарні країни щораз більше посилюють свій вплив у світі.

Одним з основних було питання російсько-української війни. Держави світу здебільшого підтвердили свою підтримку суверенітету й територіальної цілісності України. Зокрема, вони зазначили про важливість створення для країни “плану Маршалла”, який би забезпечив відновлення української інфраструктури після закінчення війни.

Проте представники деяких держав почали висловлювати неприємні для нашої держави думки: нібито заради миру і збереження обличчя путінської Росії Україна мусить піти на поступки. Певні політики Франції, Італії, Угорщини заявили, що потрібно шукати варіанти завершення війни, оскільки вона спричиняє суттєві збитки Заходу. Зокрема, блокування Росією чорноморських портів зумовило подорожчання продовольства, насамперед зернових. Це може призвести до наймасштабнішої продовольчої кризи, а згодом і голоду в країнах Африки й Близького Сходу, куди Україна постачала багато зернових.

За цих умов Росія заявила, що вона нібито готова розблокувати чорноморські порти, але в обмін на зняття санкцій із неї. Деякі західні країни закликають подумати над цією пропозицією. Та річ у тім, щоРФ навмисно заблокувала наші порти, щоб спричинити продовольчу кризу, змусити європейців домовлятися з нею і здобути так ситуативну перемогу. Ба більше, зняття санкцій призведе до того, що росіяни суттєво посилять наступ на Україну, зможуть розпочати агресію проти Польщі й країн Балтії, про що вони неодноразово заявляли.

Тож потрібно згадати науку Другої світової й у жодному разі не йти на поступки агресору. Коли західні країни майже віддали на поталу нацистській Німеччині Австрію, потім Чехословаччину, а відтак Польщу, “політика умиротворення” призвела до того, що Гітлер здобув великі сировинні та продовольчі ресурси і його вже не можна було зупинити.

США, наприклад, заявили, що жодного послаблення санкцій для Росії не буде, доки вона не звільнить усі захоплені українські території. Цю позицію підтримала Великобританія, країни Балтії та Східної Європи, які добре відчули експансіоністську й людиноненависницьку суть путінського режиму. Проте деякі європейські держави цього ще не розуміють. Угорщина, наприклад, упродовж певного часу блокувала впровадження шостого пакета санкцій, де головним є нафтове ембарго. Це грало на руку Москві.

Дуже здивував весь світ американський геополітик Генрі Кіссінджер, який у своєму виступі під час форумузаявив, що заради миру Україна має віддати частину своїх територій Росії. Нагадаю, що Кіссінджер був радником із безпекових питань за каденції Ніксона та Форда, і саме тоді Америка підтримувала політику Пола Пота, Піночета та інших тоталітарних діячів. У відповідь на слова геополітика президент України Володимир Зеленський зазначив, що пан Кіссінджер забув про те, що він живе не у 1938–39 роках, коли переважало право сили, а в сучасному світі, де головують демократичні цінності й панує міжнародне право. Він також заявив, що Україна за жодних умов не погодиться на територіальні поступки.

Під час виступу в Давосі Зеленський знову закликав демократичні й особливо європейські держави посилити фінансову і військову допомогу, надати таку потрібну нам важку артилерію, танки, літаки, системи ППО, оскільки саме ЗСУ сьогодні захищають весь європейський світ. Демократичні країни здебільшого схвально сприйняли його виступ. Отже, на Давоському саміті передові країни світу здебільшого підтвердили свою позицію щодо засудження російської агресії й підтримання територіальної цілісності та суверенітету України. Російську делегацію на форум не запросили, оскільки своїми агресивними діями РФ викреслила себе зі списку провідних країн світу. У приміщенні, яке раніше займали росіяни, організували “Дім військових злочинів Росії”, де представили приблизно 5 тис. фотографій і відеороликів, які показують жахливі наслідки вторгнення Росії в Україну.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чи є Туреччина союзником України? Геополітичні наслідки виведення російських військ із Сирії