Геополітичні наслідки вибухів в Саудівській Аравії

Геополітичні наслідки вибухів в Саудівській Аравії
В середині вересня сталися вибухи на нафтопереробних заводах компанії Saudi Aramco внаслідок атак безпілотників, після  чого Саудівська Аравія в два рази скоротила видобуток нафти. Відповідальність на себе взяли єменські повстанці-хусити. У відповідь на атаки Саудівська Аравія на чолі арабської коаліції розпочала військову операцію на півночі від єменського порту Ходейда. Для зменшення напруги на нафтовому ринку, Саудівська Аравія планує вирішити проблему нестачі нафти запасами зі своїх гігантських резервних сховищ, що знаходяться як в самій країні, так і в інших точках світу.

Реакція провідних світових країн на цю подію була неоднозначною. Держсекретар США Майк Помпео звинуватив Іран у цих нападах, відзначаючи що Тегеран стоїть за майже 100 атак на Саудівська Аравію. У Тегерані звинувачення відкидають, вказуючи, що вони прагнуть до дипломатичного вирішення проблеми. Відтак геополітична напруга на Близькому Сході починає зростати.

Хто ж насправді стоїть за вибухами і кому вигідне підвищення цін на нафту? Однозначної відповіді на це запитання ми не можемо дати. Як не дивно, в першу чергу це вигідно американським компаніям, які видобувають сланцеву нафту, оскільки  її собівартість достатньо висока, і якщо ціни на нафту низькі, компаніям не вигідно її добувати сланцевим методом. Більшість експертів відзначає, що це вигідно теж Росії й Ірану, оскільки ціни на нафту піднялися. Слід відзначити, що Росія активно співпрацює з Іраном в різних галузях, що значно послаблює американські санкції проти нього.

Останнім часом між ними посилилася також військова співпраця. Так Іран домовився з Росією про проведення спільних  військових навчань в північній частині Індійського океану і в Оманській затоці, до яких приєднається також Китай. Це будуть перші такі тристоронні навчання. Тегеран заявив, що вони будуть здійснені  у відповідь на відправку Д. Трампом американських військовослужбовців на Близький Схід для підтримки Саудівської Аравії та її союзників.

Китай приєднався до цих навчань, так як також хоче показати Вашингтону свою готовність до можливого зростання напруження в цьому регіоні. Слід відзначити, що продовжується торгівельна війна між Китаєм і США, яка посилює протистояння між ними. Зростає політична напруга і в сусідньому регіоні – Південній Азії, де очільник Пакистану Імре Хан заявив, що він не відкидає можливості застосування ядерної зброї у разі посилення конфліктів між Індією і Пакистаном, хоча першим ніколи не застосує ядерну зброю. Проте слід відзначити, що й самі заяви про гіпотетичне використання ядерної зброї є досить небезпечними, оскільки навіть локальне використання ядерної зброї є руйнівним не тільки для даного регіону, а й для світу в цілому.

Відтак зростання геополітичної напруги як на Близькому Сході так і в Південній Азії є досить небезпечним, оскільки може привести до непередбачуваних наслідків. Агресивна боротьба ключових гравців за посилення впливу в тих чи інших регіонах, може перейти червону лінію і привести до збройної конфронтації, яка буде руйнівною для всіх сторін.

 

 Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ