Позачергові парламентські вибори в Ізраїлі: чи буде сформована коаліція?

Позачергові парламентські вибори в Ізраїлі: чи буде сформована коаліція?
У середині вересня в Ізраїлі відбулися парламентські вибори, за офіційними результатами яких найбільше мандатів отримали правляча партія Лікуд (32) та опозиційний їй альянс Кахоль-Лаван (33).

Згідно з ізраїльським законодавством, після оголошення результатів виборів президент Р. Рівлін повинен доручити лідеру однієї з партій формування уряду, який би підтримала більшість Кнесету (не менше 61 голоса із 120). Чи буде сформований уряд, чи повторяться події квітня 2019 року, коли також відбулися позачергові парламентські вибори, але коаліція та уряд так і не були утверені?

Партія нинішнього прем’єра Нетаньяху Лікуд так і не отримала більшості, тому вірогідність його переобрання залишається доволі низькою. Один із лідерів Кахоль-Лаван Яір Лапід перебуває в жорсткій опозиції до Нетаньяху, оскільки був змушений піти з посади міністра оборони Ізраїлю під тиском прем’єра. Партія Кахоль-Лаван займає праві позиції і чітко відстоює інтереси безпеки держави і свободу дій армії, хоча водночас виступає за діалог з сусідніми державами, зокрема планує організувати регіональну конференцію з арабськими країнами, щоб поглибити процес відділення від палестинців.

Оскільки провідні партії повинні сформувати уряд, але жодна з них не має значних переваг, велике значення матимуть інші блоки, коаліція з якими може сприяти успіху. Наприклад, Загальний арабський список, що зайняв третє місце, складається з чотирьох партій, які представляють інтереси ізраїльських арабів, а тому, ймовірно, у правлячу коаліцію не ввійде. Партія ШАС, що отримала 4 місце у перегонах, базується на соціал-релігійній платформі, захищаючи соціально слабкі верстви населення. Вона, можливо, утворить союз із Кахоль-Лаван, оскільки з 2013 року ШАС перебувала в опозиції до уряду Нетаньяху.

Керівник партії Наш Дім Ізраїль Авігдор Ліберман, який раніше був у коаліції з Нетаньяху, нині відмовився від підтримки Лікуду. Деякі експерти вважають, що Ліберман має проросійські настрої, оскільки орієнтується на вихідців з Радянського Союзу. Нещодавно Путін навіть назвав Ізраїль російськомовною державою, що не може не викликати занепокоєння, оскільки очільник РФ давно намагатиметься посилити проросійські настрої в цій країні. Однак зробити це буде нелегко, оскільки Ізраїль залишається стратегічним союзником США і не збирається це змінювати. Ліберман натомість найперше захищає інтереси Ізраїлю, займаючи жорстку антиарабську позицію. Журналіст “Der SPIGEL” Кристофер Шульт взагалі назвав Лібермана “злісним арабським расистом”.

За останньою інформацією, лідер Кахоль-Лаван Бені Ганц заявив, що не буде ініціатором формування коаліції, отже, її повинен буде зібрати Нетаньяху, що наразі є доволі проблематичним.

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ