Велика інвентаризація рослин

Велика інвентаризація рослин

В Royal Botanic Garden Kew оцифровано вже понад мільйон засушених зразків рослин і грибів із гербарію та фунгарію, що налічують загалом біля 8 млн одиниць. RBG Kew’s Digitisation Projectстартував у березні 2022 року; тривалість проекту розрахована на чотири роки. В середині липня минулого року було відскановано мільйонний зразок – бульбисту цибулю (Allium ramosum). А з осені було заплановано безоплатне надання сканів зразків на ново утвореному інтернет-порталі – пише Ельжбета Вєтеска в часописі Swiat nauki.

Кожен взірець надає ключову інформацію про те, що росло в конкретному місці в означений період. Ця інформація дозволяє моніторити розповсюдження рослин на даному просторі, допомагаючи зрозуміти, як змінюється клімат нашої планети і як ми повинні адаптуватися до цих змін, аби забезпечити харчову безпеку прийдешнім поколінням, як каже д-р Сара Філіпс, керівниця Digital Collections Research із RBGKew.

Завдяки аналізові колекцій, що знаходяться у зібраннях RBG Kew, та інших світових колекцій (гербарій та фунгарій RBG Kew є другим за величиною у світі) науковці відкрили, наприклад, що під загрозою вимирання перебувають 60% диких видів кави, виявили місця, де існує небезпека для дерев виду Dalbergia (який є цінним джерелом деревини для мебельної промисловості – палісандру) і знайшли незчисленні види стручкових рослин, котрі упродовж століть були поживою для людей різних культур.

Щороку описується коло 2 тисяч нових видів рослин і грибів. Оцінюється, що з тієї половини видів рослин, які є на світі, але не описані (загалом коло 80-100 тисяч), половина знаходиться у світових гербаріях – або їх ще не ідентифіковано, або ж ідентифіковано помилково. Один з таких випадків наробив галасу минулого року – засушений взірець гігантського водяного латаття Victoria bolivianaзнаходився в гербарії Kew вже 177 років, та тільки тепер його зауважили і класифікували як окремий вид.

В цьому немає нічого дивного – гербарії і фугарії виникали упродовж сотень років, а стан науки постійно змінювався. Серед неідентифікованих видів можуть бути й цінні з огляду на подолання раку, стійкі до кліматичних змін та такі, що здатні забезпечити людству їжу зрівноваженим способом. В даний час єдиним методом виправлення помилок є перегляд всіх аркушів, що вимагало б десятків років праці таксономів. Полегшити це завдання покликана штучна інтелігенція, яка після відповідного тренування вказуватиме на взірці, імовірно, неправильно позначені, що дозволить обмежити кількість тих, які вимагають верифікації приблизно до 10% з усього зібрання. Це черговий, після оцифровування колекцій, проект дослідників з RBG Kew.

За приблизними підрахунками дві з пʼяти рослин у світі перебувають під загрозою вимирання і, найімовірніший, цього не вдасться уникнути. Дослідники з RBG Kew співпрацюють з науковцями із більш ніж 100 країн, аби знайти способи затримати кризу біорізноманітності. І створюють цифрову капсулу часу. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Розподіл лорі Небезпечний мікропластик