Результати саміту G7 в Японії

Результати саміту G7 в Японії

У двадцятих числах травня у Японії відбувся саміт G7, учасники якого обговорювали низку ключових міжнародних проблем, зокрема кліматичні зміни, енергетичну проблему, продовольчу безпеку тощо.

Ішлося також про безпекову проблему у двох ключових регіонах: Тихоокеанському та Східноєвропейському. У контексті Тихоокеанського регіону провідні країни висловили занепокоєння щодо мілітаризації Східнокитайського й Південнокитайського морів, посилення напруження у відносинах між Китаєм і Тайванем, щодо якого КНР розглядає силові варіанти захоплення, порушення прав людини в Сіньцзяні й Тибеті. Китай був настільки незадоволений обговоренням цієї проблеми, що після саміту викликав посла Японії й висловив протест через втручання країн G7 у його внутрішні справи. Щоправда, хоча в спільній підсумковій декларації країни й розкритикували політику КНР, але загалом заявили про важливість конструктивних і стабільних відносин із Китаєм, що сприятиме зменшенню напруження у світі.

Проте однією з головних тем зібрання була російсько-українська війна. На саміт запросили й президента України Володимира Зеленського, який мав низку важливих зустрічей із лідерами провідних країн світу. Так, він зустрівся з італійською прем’єркою Джорджією Мелоні, з якою обговорив виконання домовленостей, що були досягнуті на попередніх переговорах у Римі. Він також зустрівся з прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком, який запевнив, що Лондон буде підтримувати Україну до переможного кінця і надаватиме всю потрібну гуманітарну та військову допомогу. Бачився Зеленський і з очільником Євроради Шарлем Мішелем, з яким обговорив питання безпеки й оборони та посилення економічної співпраці з Україною.

Дуже важливою для України була зустріч В. Зеленського з премʼєр-міністром Індії Нарендрою Моді. Хоча Індія і дотримується нейтралітету, але підтримує активні економічні відносини з Росією, тому необхідно було донести до її керівництва українську позицію. Індія також відіграє провідну роль у Південноазійському регіоні, її позиція важлива для багатьох тамтешніх країн. Крім того, це була перша зустріч українського президента з індійським очільником після російського вторгнення. Зеленський подякував Індії за надану гуманітарну допомогу, проінформував Нарендру Моді про мирний план України й висловив сподівання, що Індія буде всебічно підтримувати нас і сприятиме відновленню міжнародного ладу.

В. Зеленський провів також успішні перемовини з прем’єр-міністром Японії Фуміо Кісідою та подякував йому за 7,6 млрд доларів фінансової підтримки Україні. Японія активно допомагає пораненим українським військовослужбовцям, надаючи їм медичну допомогу. Фуміо Кісіда також пообіцяв відправити Києву декілька сотень сучасних вантажних автомобілів та активно допомагати країні в післявоєнній відбудові критичної інфраструктури та житлових будинків.

Досить плідною також була зустріч українського очільника з прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо. Канада завжди була й залишається активним союзником України. Зеленський подякував канадському лідеру за надання гуманітарної та військової допомоги, зокрема техніки для розмінування українських територій, і за активну підтримку відбудови зруйнованих війною будинків у Києві та інших регіонах України.

Очільник України також зустрівся з президентом Кореї Юн Сок Йолем, з яким обговорив можливі варіанти співпраці. Корейський лідер пообіцяв надати Україні гуманітарну допомогу й обладнання для розмінування звільнених територій.

Але найважливішою була зустріч президента України з очільником Білого дому Джо Байденом, який підтвердив, що США й надалі допомагатимуть Україні у всіх сферах. Головним на перемовинах було повідомлення про те, що американський очільник дозволив європейським союзникам передати Україні літаки F-16, хоча й зазначив, що вони не мають використовуватися для захоплення російських територій. Крім того, Джо Байден зазначив, що США дозволяють навчання українських пілотів на F-16. Воно розпочнеться вже найближчими тижнями, проводити навчання готова низка країн, зокрема Великобританія, Франція, Нідерланди, Іспанія тощо.

Найімовірніше, F-16 надійдуть в Україну десь наприкінці літа, але сам факт того, що Штати дозволили їх передати, суттєво підвищив шанси на швидку перемогу над російським агресором і на повне витіснення рашистів з українських територій. Сьогодні перевагу в повітрі поки що має російська авіація, але якщо ми отримаємо F-16, які перевищують російські літаки за тактико-технічними характеристиками, то нарешті зможемо повністю захистити українське небо.

Була запланована також зустріч Зеленського з очільником Бразилії Інасіо Лулою да Сілвою, але вона не відбулася. Можливою причиною міг стати мирний план бразильського лідера, у якому він пропонував в обмін на мир віддати Росії Крим. Крім того, бразильський очільник частково звинувачував Європу в розпалюванні війни, що є неправдивим і провокативним висловлюванням, яке грає на руку Москви.

Отже, на саміті країни G7 підтвердили, що будуть підтримувати Україну в боротьбі з російським агресором до остаточної перемоги. Одним із головних наслідків саміту було утворення авіаційної коаліції, завдяки якій ми отримаємо новітні літаки F-16.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ