Хто буде наступним президентом Туреччини?

Хто буде наступним президентом Туреччини?

У Туреччині відбувся перший тур президентських виборів, на якому із результатом 49,5 % перше місце посів чинний очільник країни Реджеп Ердоган. Йому забракло лише приблизно 1 %, щоб виграти перегони, адже за турецьким законодавством для остаточної перемоги кандидату потрібно набрати в першому турі понад 50 % голосів. На другому місці — його опонент і представник об’єднаної опозиції Кемаль Киличдароглу, який здобув приблизно 45 % голосів. На третьому — правий націоналіст, висуванець партії “Альянс предків” Сінан Оган із 5 %. Явка виборців була досить високою — 89 % громадян, що засвідчило важливість цих виборів для мешканців Туреччини.

Тож у другому турі змагання продовжуватимуть Реджеп Ердоган і Кемаль Киличдароглу. Боротьба буде тяжкою, проте трохи більше шансів має чинний президент Р. Ердоган. Йому потрібно лише зберегти наявний електорат і набрати декілька відсотків голосів прихильників, що цілком можливо в нинішніх умовах, коли в руках Ердогана зосереджений весь адміністративний і суттєвий медіаресурс. Кемалю Киличдароглу потрібно наздогнати й обігнати чинного лідера, тож він має набрати ще не менш як 8–10 % голосів, проте зробити це в умовах тиску влади буде нелегко. Крім того, він змушений буде ще боротися з російськими фейками, які масово поширювалися проти нього під час першого туру і, ймовірно, будуть і далі поширюватися під час другого. Киличдароглу загалом виступає за посилення економічних відносин із Росією, оскільки це вигідно турецькій економіці, але він обіцяє не підтримувати РФ, якщо вона не припинить тиск на нього.

Дуже важливою є позиція праворадикального Сінана Огана, оскільки саме його прихильники здебільшого й можуть визначити переможця. Напередодні він офіційно підтримав чинного президента Ердогана й закликав свій електорат голосувати в другому турі за нього. У своїх поглядах Оган ближчий до політики Ердогана. Зокрема, він виступає за посилення міграційної політики, жорсткішу політику щодо національних меншин для формування сильної централізованої турецької держави, що загалом підтримує й Ердоган. Отже, найімовірніше, прихильники Огана здебільшого проголосують за чинного президента або просто не прийдуть на вибори. Саме тому головним завданням для Ердогана є насамперед організація високої явки виборців, яка й надасть йому перевагу.

Реджеп Ердоган буде також апелювати до того, що більшість у парламенті отримала його політична сила “Партія справедливості та розвитку”, тож для досягнення національної єдності потрібно, щоб він став президентом, тоді парламент у своїй більшості й президент будуть діяти спільно в одному напрямку. Якщо ж переможе Киличдароглу, то парламент перебуватиме в опозиції до президента, що буде заважати ефективному розвитку країни.

Проте не слід скидати з важелів і можливу хворобу Ердогана: під час першого туру він на декілька днів вибув із перегонів через погане самопочуття. Але якщо його стан здоров’я не погіршиться і явка виборців буде високою, то шанси на перемогу Ердоган матиме доволі суттєві. І це ми побачимо вже 28 травня, коли й відбудеться другий тур виборів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Хто виграє президентські вибори в Туреччині? Результати робочих поїздок Зеленського до європейських країн Чи вплине руйнівний землетрус на вибори в Туреччині?