Шляхи реінтеграції тимчасово окупованих територій

Шляхи реінтеграції тимчасово окупованих територій
На початку жовтня 2017 року Верховна Рада у першому читанні ухвалила законопроект №7163 про реінтеграцію Донбасу. Однак у науковому та політичному середовищі ще й досі активно обговорюють його переваги та недоліки, і навіть пропонують власні шляхи реінтеграції окупованих територій.

 Для врегулювання ситуації на сході України варто здійснити низку заходів, зокрема затвердити та реалізувати державну Стратегію з реінтеграції захоплених території з акцентом на міжнародно-правових, економічних, культурних і гуманітарних проблемах.

Необхідно також посилити зовнішньополітичну діяльністю країни, спрямувати її на збільшення проукраїнської коаліції демократичних держав, що визнають дії Російської Федерації злочинними і підтримують посилення економічних санкцій проти Москви. Україні потрібна підтримка світової спільноти, тому нам варто продовжувати реалізацію євроінтеграційної стратегії.

Про визнання Росії країною-агресором у суспільстві та політикумі говорять уже давно. Тому потрібно розробити і надіслати до міжнародних судів позови проти Російської Федерації з вимогою її відповідальності за анексію Криму і підтримку сепаратистів на Донбасі, за порушення прав людини та національних меншин. Відповідні позови необхідно підготувати і проти націоналізованих незаконною владою підприємств півострова.

Сприяти реінтеграції окупованих територій повинні як органи влади, так і громадські організації. Задля цього необхідно підготувати відповідні нормативно-правові акти та налагодити взаємодію державних органів з експертним середовищем та громадськістю для їхньої реалізації.

Важливою залишається також проблема внутрішньо переміщених осіб, тож потрібно вдосконалити механізми інтеграції біженців з тимчасово окупованих територій в українське суспільство та надати дітям-переселенцям якісну освіту, залучати їх до українських спортивних змагань та культурних заходів.

Необхідно також створити гуманітарно-логістичні центри поблизу пунктів пропуску, щоб населення окупованих територій мало змогу придбати харчі та продовольство українського виробництва за нижчими цінами.

Агресія Росії проявляється не лише на полі бою, але і в інформаційному просторі. Кремлівська пропаганда заполонила окуповані території, тому у рамках реінтеграції у Донбасі та в Криму необхідно повсякчас транслювати центральні українські телеканали українською, російською та кримськотатарською задля об’єктивного висвітлення подій в Україні. Щоб розвіяти неправдиві міфи, що поширює Російська Федерація, можна також створити власний національний інформаційно-культурний проект, як от “Український світ”, “Велика Україна” тощо.

Держава повинна спрямувати сили на консолідацію українського народу, а також підтримати нацменшини. Для цього варто провести інформаційно-просвітницьку кампанію популяризації історії та культури Криму серед громадян, створити єдиний електронний портал-бібліотеку видань з історії та культури Криму тощо.

Для проведення суспільного діалогу щодо ситуації на окупованих територіях потрібно започаткувати систему інформаційного висвітлення ініціатив та проектів реінтеграції через вітчизняні ЗМІ, зокрема шляхом створення рубрик, теле- і радіопередач цієї тематики.

Запропонована низка стратегічних напрямів у сфері реінтеграції окупованих територій потребує змістового наповнення при виробленні конкретних програм. Законопроект Петра Порошенка може стати дієвим інструментом у налагодженні ситуації на сході України та у Криму. Однак комплексне вирішення цієї проблеми можливе лише після успішного реформування головних сфер життя країни, подолання корупційних явищ, системного вирішенням економічних, соціальних та політичних проблем.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ