Тупий Блек

В дуже давній вже французькій кінокомедії один персонаж, щоб «відмазатися» в начальника на роботі, переодягається жінкою і просить про допомогу в цій авантюрі свого приятеля. Приятель спочатку сумнівається, аргументуючи тим, що: «ну не настільки ж твій шеф тупий!». Перебранець якусь мить дивиться на нього пристально, а потім спокійно й упевнено відповідає: «От, власне, що настільки».

Я часто згадую цей епізод, ба – дедалі частіше. Початок травня був щедрим на нагоди для таких згадок.

Наприклад, читаю новину про те, що 2 травня у російському місті Владивосток  заарештували американського військовослужбовця, 43-річного Гордона Блека. Його підрозділ дислокувався у Південній Кореї і він вже мав повертатися додому в Техас, але поїхав у РФ, нібито для зустрічі з дівчиною, з якою спілкувався через інтернет. Думаю собі – ну, наче й не пацан, і мав би знати, в яких стосунках його країна з Росією, що там будь-який американець, а особливо – військовий, автоматично стає кандидатом в заручники, для поповнення обмінного фонду, який «кремляді» безсоромно використовують, аби виторгувати в США когось або щось?

Інший випадок, вже названий пресою – «чарівна Сергієтта». Йдеться про те – якщо хто не знає – що днями на Закарпатті прикордонники затримали 44-річного мешканця з міста Золотоноші Черкаської області, який з паспортом своєї сестри хотів незаконно перетнути українсько-румунський кордон. Мужчина зробив собі жіночий макіяж, одягнув перуку й спідницю, але трюк не вдався і прикордонники його відразу «розкусили». Проте він впирався до останнього, що є жінкою.

Наступна новина про те, що зі зменшенням рівня води на глинистих зарінках річки Тиса, в один день було віднайдено аж три тіла потопельників-ухилянтів. За офіційною інформацією загалом їх вже, здається, 28. Не важко здогадатися, що елемент тупості потерпілих зіграв не останню роль у цій трагедії.  

Коли читаєш такі й подібні повідомлення, то спочатку дивуєшся: «Хлопці, а слабо було заглянути в інтернет і краще вивчити тему?». А потім розумієш, що інтернет їх, скоріш за все і підвів, бо вони там чогось і начитались, але не того, що треба. От візьмімо сержанта Блека. 43 роки – це ж, мабуть, вже «дембель». Все життя в армії, де вчили стріляти і вбивати. У вільну хвилину, підозрюю, як і багато військових, розглядав в інтернеті, здебільшого, порно чи просто симпатичних оголених панянок. А перед поверненням у тихе цивільне життя раптом забажав скупого солдатського щастя: домашнього затишку, симпатичну жіночку, дрібних діточок, барбекю з друзями і пивом. І тут якраз так щасливо сталося, що в мережі ним зацікавилась ніжна і покірна «русская красавица». І що йому до стосунків між США та РФ, в його стрічці, напевно, й не вискакували повідомлення про те, що таким способом російські спецслужби виловлюють наївних західних служак, найкраще – військових.

Та й наші не кращі. Думаю, що потопельники з Тиси теж заглядали в мережу, аби дізнатися «найбільш гарантовані» та безкоштовні способи втекти від мобілізації. Ясно, що їм не в голові було задуматись над тим, що Тиса ж не просто так стала кордоном. Якби поцікавились, то дізнались би, що це швидкоплинна й важка до подолання гірська річка, особливо підступна через свій вигляд – не широкої та неглибокої. Про «чарівну Сергієтту» навіть не знаю, що й сказати – мабуть, у його інтернет-світі всі навколо були тупими. 

Однак, це не новина, що розвиток технологій, особливо інтернету, приносить користь переважно людям розвиненим і освіченим, але в той же час може завдати шкоди людям тупим. Вони, звичайно ж, цього не розуміють та й не хочуть в це вірити, тому насправді корисних інформацій чи застережливих статей не читають, все більше дивляться нарізку «смішних» відео, в основі яких лежить людська тупість – і ні, не засуджують, не роблять застережливих висновків, а просто тішаться й розважаються. 

Що ж, з сумом треба визнати, що ми живемо у світі тупих людей і що глобальна тупість прогресує. І причини цього відомі. За визначенням тупість – це відсутність міркування, нездатність думати, керуватися здоровим глуздом. Спеціалісти твердять, що діти тупими не народжуються, а стають в результаті неправильного виховання. Окрім, звичайно, випадків «фізіологічної дурості», тобто розумової відсталості. Але більшість з тих людей, яких ми тут називаємо «тупими», часто володіють цілком непоганими розумовими здібностями, певними талантами, здатністю до проявів кмітливості та іншими ознаками «хитрожопості». Це може означати, що в їхньому випадку тупість є наслідком інтелектуального лінивства, запущеної апатії, тотальної втрати довіри до будь-яких моральних авторитетів.

Все це може свідчити, що політика на знищення «середнього класу» – самодостатнього невеликого й відповідального підприємництва, незалежних ЗМІ, якісної освіти і прогресивної культури, що базувалися на класичних абстрактних цінностях – яку ще кілька десятиліть тому розпочали предтечі нинішніх «колекціонерів мільярдів», завершилася успіхом. Якщо ще й не завершилася, то вже вийшла на завершальний етап.   

Їхні наміри зрозумілі: нинішні тупі – це ідеальний електорат для маніпуляцій, безвихідна робоча сила і беззахисний платник податків та покупець сумнівних послуг і низькоякісних товарів. Він тішиться дармовим ватрушкам чи надувним кулькам на політичних акціях, «відривається» на безплатних вуличних концертах безголосих зате блискучих «зірок» поп-сцени. І не розуміє, а навіть не хоче задуматись над тим, що безкоштовних подарунків не буває – за все це вже хтось заплатив. В більшості випадків уже заплатив, або ж ще заплатить сторицею він сам. Може б зрозумів, якби подумав, але ж він – тупий.

Навряд, чи у найближчій перспективі людству цю ситуацію вдасться змінити на краще. Нам, нетупим індивідам доведеться пристосовуватись до життя поруч з тупими масами. При цьому головне не надто до них уподібнюватися, щоб самому не перетворитися в якусь мить на тупого Блека. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Пушкіністи в пошуках “уважения” Що означає “поразка”?