Соколине око

Соколине око
Ми не всі однаково можемо вправно вловлювати деталі. Як випливає з найновіших досліджень, наша здатність зауважувати щось, що появляється лише на коротку мить, на тлі великої кількості предметів або поза зоною нашої уваги, обумовлена тією ж індивідуальною характеристикою системи сприйняття – перцепційною чіткістю – якою люди відрізняються між собою на різних рівнях – пише Саймон Мейкін у журналі Scientific American.

Дослідники переконані, що ці визначення дозволять одного дня розробити наукову методику оцінки придатності кандидатів для праці у професіях, в яких цінується вміння уважного спостереження.

Психологи Йошуа Ейрз та Ніллі Лейві із University College London ставили перед учасниками тестів багато завдань візуального характеру. Одне з них полягало у визначенні кількості предметів, що появлялися на екрані упродовж однієї десятої секунди – це вміння називається субітизуванням. В інших вимірювали здатність зауважувати дрібні відмінності між двома реалістичними сценками, відзначати зміни, які відбувалися по краях екрану, коли увагу було зосереджено на його середині, а також слідкувати одночасно за кількома точками, що пересувалися поміж точками нерухомими.

Ті, хто досягли визначних результатів у субітизуванні, зазвичай показували хороші результати й у інших завданнях, – повідомили члени дослідницької групи у статті, яку було опубліковано онлайн в березні минулого року в Journal of Experimental Psychology: Human Perception and Performance. «Це перший випадок, коли вдалося виділити чіткість як окрему характеристику системи сприйняття – каже Лейві. – Це надзвичайно суттєва властивість, яка визначає, скільки інформації ми здатні опрацювати у ситуації її надміру».

Теоретично, рівень виконання якого-небудь завдання, що вимагає проявляти перцепційну чіткість (не лише тих, які були предметом тестів) дозволяє передбачити результати, отримані в усіх інших. Група Лейві продемонструвала також, що перцепційна чіткість не є тотожною із загальними пізнавальними вміннями, а також виключила вплив інших імовірних чинників, наприклад різного рівня мотивації.

Це насправді цікаві і схожі на вірогідні, але все ж попередні результати, і вони повинні бути підтверджені незалежним чином із застосуванням більших ресурсів – каже психолог Метт Маєр із Western Carolina University, котрий не брав участі у тих дослідженнях.

Автори експерименту переконані, що їхні висновки допоможуть в опрацюванні тестів, які дозволяють відбирати потенційних кандидатів на посади, де відповідне реагування на візуальні чинники має критичне значення для безпеки, наприклад диспетчерів польотів, працівників охорони чи військових спостерігачів. Лейві поінформувала, що її група вже здійснює аналіз, чи на основі вимірювань перцепційної чіткості можливо передбачити, чи хтось фактично підходить для виконання праць такого типу.

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ