Світлове маніпулювання споживачем

Світлове маніпулювання споживачем
Освітлення впливає на те, чим керуються споживачі – пише Аріадна Цьонжеля у журналі świat Nauki.

Покупки, які ми робимо, можна поділити на раціональні й емоціональні. Тоді, як для реклами солодощів вистачить нав’язливої пісеньки, а для люксусових парфумів – рекомендація кінозірки, то у випадку таких покупок, як засоби гігієни, домашня господарська техніка чи автомобіль для всієї родини потенційний покупець очікує реальних інформацій про переваги продукту. Та, як виявляється, на рішення можуть вплинути ще й цілком неочікувані чинники.

Д-р Ірен Хуанґ із Nanyang Business School при Nanyang Technological University, що у Сінгапурі, а також д-р Пінґ Донґ і проф. Апама Лабру із Kellogg School of Management при Northwestern University, що в Сполучених Штатах провели експеримент стосовно впливу освітлення на вибір споживачів.

У першому з серії трьох експериментів взяло участь 100 студентів. Їхнім завданням було вибрати крісло: або практичного зі скромним виглядом, але кориснішим для здоров’я, або цікавішого на вигляд, але менш зручного. Коли вони перебували у темнішому приміщенні, то рішуче більшим успіхом тішилось крісло привабливішого вигляду, не залежно від того, чи вони мали його вибрати для офісу, чи для спальні.

В рамках другого експерименту 180 осіб вибирали, зокрема, між компетентним кандидатом на робоче місце і кандидатом забавним; мобільною аплікацією, пов’язаною з роботою, і аплікацією розважальною; документальним фільмом і мелодрамою. Тут також маніпулювати освітленням у приміщенні. В наступному етапі учасники відповідали на запитання, наскільки вони хочуть бути в злагоді з самими собою, і вибирали те, що насправді хотіли. Як виявилося, у темнішому оточенні вони відносились чесніше до самих себе, що відображалося у більш гедоністичних рішеннях.

Потім ще 350 осіб також попросили вибрати між компетентним і забавним кандидатом, але цього разу частині учасників нагадали про їхні суспільні зв’язки такі, як родина і друзі. Виявилося, що особи з цієї групи навіть у випадку темнішого освітлення приймали раціональні рішення і вибирали компетентного кандидата. Науковці дійшли до висновку, що вірогідно це не відчуття браку уваги з боку інших і потреби оцінювання, а відчуття недостатнього зв’язку з іншими впливає на ухвалення більш гедоністичних рішень у темнішому світлі.

Як коментує д-р Хуанґ, результати дослідження показують, що світліше оточення може бути кращим, коли головною перевагою продукту є його практичність і придатність. Притемнене світло буде, в свою чергу, вигіднішим для продуктів, які купують задля приємності. Результати дослідження були опубліковані  1 березня (мин.року – ред.) на сторінках International Journal of Marketing Research.

Дослідниця додає також, що є й інші чинники, які впливають на вибір споживача. Наприклад, коли потенційний клієнт нещодавно опинився у ситуації, у якій він мав невеликий контроль над подіями, то він буде більш схильним вибирати функціональні продукти. Але, якщо вибір буде надто складним, то керуватиметься скоріш емоціями.

 

Джерело

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ