Таблетка проти зміїних укусів

Таблетка проти зміїних укусів
Препарат, що використовується при отруєннях важкими металами, може дати шанс вижити і при укусі отруйної змії. У статті, яка з’явилася в травні у Science Translational Medicine, науковці доводять, що ці ліки, які вживаються перорально, можуть послабити вплив зміїної отрути на мишей – пише Гаріні Барат у журналі Scientific American.

Ефа піщана й ефа єгипетська належать до групи агресивних отруйних змій, які водяться в Азії й Африці, зокрема – на деяких густозаселених територіях з обмеженим доступом до сучасної медичної допомоги. “Вони можуть спричиняти більшу кількість укусів і смертей, ніж будь-яка інша змія у світі”, – каже Абдулразак Хабіб, лікар, спеціаліст з інфекційних та тропічних хвороб із Нігерійського університету Баєро Кано, який не брав участі в цьому дослідженні. Отрута змії знищує тканини навколо місця укусу й часом призводить до втрати пальців, цілих кінцівок та навіть життя – додає Хабіб.

Ця отрута містить токсичні ензими, так звані металопротеїнази, які використовують для функціонування іонів цинку і які можуть призводити до внутрішніх крововиливів та пошкодження тканин. “Ми висунули гіпотезу, що захоплення цих іонів може загальмувати активність токсинів і нейтралізувати їхній шкідливий вплив”, – каже Лаура-Оана Альбулеску, біохімічка із Ліверпульської школи тропічної медицини (LSTM), що в Англії, і головна авторка цього дослідження.

Разом із колегами вона вивчала ліки, що застосовуються при отруєннях важкими металами, у яких використовуються хімічні сполуки, вільні від іонів металів. “Ми сподіваємось, що наше дослідження приверне увагу до обнадійливих ефектів використання пероральних ліків з іншою метою – як першої лінії заходів при зміїному укусі. Таку ідею вже розглядали раніше […], але ніколи до кінця її не розвивали”, – каже Альбулеску.

Лабораторні тести показали, що група трьох перспективних ліків може пригальмовувати активність токсинів в отруті багатьох видів змій з групи гадюкових. Потім учені випробовували кожен із цих препаратів на мишах, яким вводили отруту західноафриканської ефи. Один із лікарських засобів, Унітіол дозволяв урятувати життя всіх мишей, коли його давали через 15 хвилин після введення зміїної отрути, а потім через 45 хвилин вводили антитоксин. Ані препарату, ані антитоксину, коли їх застосовували окремо, не було достатньо, за словами Албулеску, щоб урятувати всіх мишей, яким ввели токсини. Результати вказують, що Унітіол може бути ефективним препаратом для попередньої інтервенції після укусу змії, що дає час, аби дістатися до шпиталю, де б пацієнта забезпечили повним курсом лікування. “Описані результати є перспективними, а науковці вивчали різноманітні практичні сценарії”, – каже Хабіб.

Препарат є значно дешевшим, ніж антитоксини – одна таблетка коштує 10 доларів, – і вже доведена його безпека при інших застосуваннях, розповідає Ніколас Кейсвелл, співавтор дослідження і спеціаліст з отрут у LSTM. Науковці на початку наступного року планують розпочати клінічні випробування на людях, щоб перевірити безпечність і толерантність до ліків у африканського населення, яке найсильніше потерпає від зміїних атак. Дослідники мають надію, що впродовж кількох років Унітіол стане першою у світі “таблеткою проти зміїних укусів”.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Генетика для кожного Червона печера як реєстр змін довкілля