У Малі відбувся переворот

У Малі відбувся переворот
Нещодавно в африканській республіці Малі відбувся збройний переворот. Військові заарештували чинного президента країни, прем’єр-міністра, міністра оборони, інших високопосадовців і відправили їх на військову базу Каті біля столиці країни. Тимчасовим президентом республіки проголосив себе керівник хунтиполковник Ассімі Гота. 

Експерти здебільшого вважають, що переворот має геополітичне коріння, за ним стоять великі гравці, зокрема Росія. До слова, під час попереднього перевороту в Малі в серпні 2020 року РФ позитивно оцінила дії військових. Підтримала вона їх і нині. Повстанці під посольством Росії в Бамако декілька днів поспіль із прапорами РФ закликали до “російського військового втручання”, що дуже нагадує події на території Криму та Донбасу у 2013-2014 рр. За деякими даними, тут також є російські “вагнерівці”. 

Цей військовий переворот – це також і удар по Франції. Річ у тім, що колись Малі була колонією Франції, а коли здобула незалежність, то підтримувала з нею відносини й навіть залежала від неї економічно. Але останніми роками допомога від Франції дещо послабилася, і цим відразу скористалася Росія, яка намагається посилювати свій вплив в Африці. Зокрема, вона також надає військову допомогу повстанцям зі ще однієї колишньої французької колонії – Центральноафриканської республіки (ЦАР), де нині триває громадянська війна. Своїми діями в ЦАР Росія намагається дискредитувати також і місію ООН, представники якої прагнуть зупинити громадянське протистояння. 

Малі й ЦАР мають великі території, і центральний уряд не завжди може контролювати деякі свої регіони, де значний вплив мають повстанці, терористичні групи, інші воєнізовані формування. Саме цим і користується Росія, яка надсилає їм фінанси, зброю, інструкторів тощо. Окрім того, послаблюючи африканські країни, що мають тісні економічні відносини з Парижем, вона намагається вплинути й на Францію. Після Брекзиту Франція, що входить до Радбезу ООН і має ядерну зброю, стала одним із центрів Євросоюзу. Кремль прагне посилити свій вплив також і в регіоні Сахель (Буркіна-Фасо, Мавританія, Малі, Нігер і Чад), де мешкає приблизно 100 млн осіб. Він також перебуває у сфері впливу Франції. 

Демократичні країни, зокрема США і члени ЄС, закликали звільнити чинну владу Малі. За деякими даними, посадовці вже на волі, проте протистояння триває. 

Франція й Данія скерували свої збройні сили в Сахель, щоб зменшити напругу в регіоні й унеможливити здійснення там військових переворотів. Данія також надіслала свої військові кораблі у Гвінейську протоку, щоб вони протидіяли піратам. 

Отже, Африка нині перетворюється на арену протистояння ЄС та Росії, яка через деякі країни регіону намагається послабити держави Європи. Формуючи джерела напруження в Африці, Росія також сприяє збільшенню мігрантських потоків, які передусім ринуть саме в країни ЄС і посилять там внутрішньополітичну нестабільність. Тож Європа мусить консолідуватися і протидіяти російській експансії та іншим сучасним загрозам. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Росія посилює свій вплив у Арктичному регіоні США не посилили санкцій проти “Північного потоку-2”