Бар’єр для птахів

Бар’єр для птахів

Щороку гинуть сотні мільйонів птахів, розбиваючись об віконні шиби, що становить найчастішу їхню причину смерті, пов’язану з людською діяльністю – значно частішою, ніж контакт з вітровими турбінами і зіткнення з літаками разом узяті. Щоб уможливити птахам зауваження шиб, поки не стало пізно, люди розміщають на них наклейки або кольорову плівку – зазвичай із внутрішньої сторони. Однак, з результатів досліджень, опублікованих нещодавно на сторінках PeerJ Life & Environment, випливає, що така плівка дає користь лише тоді, коли її розташувати на зовнішній стороні шиби – пише Сюзен Косьєр у часописі Scientific American.

«Плівка розміщена зсередини власне і не є захистом для птахів» – каже керівник досліджень Джон П. Сваддел, біолог з Коледжу Вільяма та Мері. Щоб протестувати ефективність плівки, Сваддел та його співробітники розташували два доступні в торгівлі її типи на зовнішніх або ж на внутрішніх шибах. Одна плівка відбивала коротші світлові хвилі, непомітні для людей, а друга – довші (багато птахів помічають обидва спектри). Науковці також встановили тонкі сіточки перед вікнами, щоб птахи не вдарялися в шиби.

Виявилося, що у 35% випадків виникнення загрози обидві плівки запобігали зіткненню птахів з шибами, але лише коли вони були розміщені на їх зовнішніх поверхнях. Розташовані зсередини не давали жодної користі. «Це переломна праця, що стосується способів запобігання зіткненню птахів із шибами» – вважає Девід Лютер, біолог з Університету Джордж Мейсон, котрий досліджує еволюцію птахів у містах.

«Зазвичай легше застосувати плівку чи деколь зсередини; у випадку високих будинків розташування її назовні вимагає риштувань та хорошого промивання вікон, аби гарантовано приклеїлась, хоч плівка і так довго не тримається» – зауважує Наталія Окампо-Пенуела, екологиня з Каліфорнійського університету в Санта Круз, котра займається охороною природи.

Сваддел вважає, що плівка, розташована зсередини, не дає ефекту, бо не запобігає відбиванню і розпорошенню зовнішнього світла. Так само може бути і випадку з деколем, хоч у цьому випадку його не тестували. В майбутньому науковці планують дослідити спосіб бачення і сприйняття світла птахами, що уможливить їхнім любителям та архітекторам й підприємцям уникання смертельних загроз для цих тварин.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Озеро в Долині смерті Грізний Ель Ніньо