Про що домовилися Зеленський та Ердоган?

Про що домовилися Зеленський та Ердоган?

На початку березня цьогоріч президент України Володимир Зеленський відвідав із робочим візитом Туреччину, де зустрівся з її очільником Реджепом Ердоганом. Туреччина — потужна країна, член НАТО, активний міжнародний гравець. Її лідер підтримує принципи територіальної цілісності та суверенітету України й багато в чому допомагає нашій країні. Зокрема, турецькі “Байрактари” відіграли дуже важливу роль на початку війни, саме за допомогою них було знищено багато російської техніки. Сьогодні співпраця з компанією Baykar, яка й виробляє “Байрактари”, тільки посилилася. Зокрема, поблизу Києва вже почав будуватися спільний турецько-український завод із виробництва безпілотників. На ньому планують створити п’ятсот робочих місць, він вироблятиме не менш як 120 сучасних “Байрактарів” на рік.

Туреччина також сприяла в проведенні переговорів із Росією для встановлення “зернового коридору”, який ефективно функціонував у перший рік війни. Тож і на нинішніх перемовинах розглядалося питання щодо забезпечення мирного судноплавства в Чорному морі. Зеленський зазначив, що сьогодні Україна завдяки успішним діям Збройних сил сама може гарантувати безпеку “зернового коридору”. І це також вигідно Туреччині, яка хоче стати потужним регіональним гравцем. Їй потрібне послаблення Росії в Чорноморському регіоні, а завдяки вдалим атакам ЗСУ присутність Чорноморського флоту РФ тут суттєво зменшилася.

Стамбул активно захищає права кримських татар і неодноразово звертався до Москви з проханням звільнити незаконно утримуваних мешканців Криму. Тож на зустрічі Зеленський передав Ердогану списки кримських татар, яких арештували чи переслідують росіяни. На останніх президентських перегонах у Туреччині кримськотатарська діаспора переважно підтримала Ердогана, тому він намагається допомагати кримським татарам у Криму. Проте російська влада не завжди прислуховується до прохань Стамбула. Туреччина також допомагала визволяти українських військовополонених. Саме завдяки підтримці Р. Ердогана було звільнено чимало азовців, зокрема й керівників батальйону.

Проте ця країна дбає насамперед про свої національні інтереси, тому досить активно співпрацює і з державою-агресором. Так, останнім часом російсько-турецька торгівля тільки посилюється. Активно розвивається також російський туризм, оскільки турецька економіка має із цього значні прибутки. Тож Туреччина поки що не збирається послаблювати співпрацю з Росією, хай як би ми того хотіли. Тому, можливо, одним із мотивів поїздки В. Зеленського також були й перемовини щодо обмеження торгівлі Туреччини з Росією, зокрема й постачання їй через посередницькі фірми товарів чи деталей, що використовуються у військовому виробництві.

Однією з головних тем зустрічі були перспективи реалізації “формули миру”, яку запропонував В. Зеленський і яку він укотре представить світові, цього разу — на майбутньому саміті миру у Швейцарії. У цьому контексті турецький лідер підкреслив, що він завжди підтримував важливість переговорів для досягнення миру. На його думку, саме завдяки перемовинам у Стамбулі на початку війни були досягнуті домовленості про відведення російських військ із Півночі України. Тож він знову запропонував столицю Туреччини як майданчик для можливих переговорів із Росією. Ердоган також висловив думку щодо можливого запрошення представників РФ на глобальний саміт миру. Туреччина хоче посилити свою геополітичну роль, тому прагне стати посередником між Україною та Росією, щоб принести мир і стабільність у Європу.

Однак Зеленський наголосив, що буде вести перемовини з Росією, тільки коли вона виведе свої війська з тимчасово окупованих українських територій. Він також наголосив, що Україна не бачить можливості запросити на глобальний саміт миру росіян-терористів і варварів, які все знищують, руйнують і вбивають. Зеленський зазначив, що мешканці РФ ніколи не погодяться на поступки Україні, допоки при владі перебуватиме злочинний путінський режим. Тому вести перемовини з ними на нинішньому етапі неможливо й непотрібно, оскільки росіяни не здатні й не хочуть виконувати досягнутих домовленостей. А Україна хоче тільки справедливого миру й покарання воєнних злочинців, щоб це більше ніколи не повторилося в майбутньому.

Утім, попри певні розбіжності щодо можливих перемовин із Росією, загалом зустріч президентів України й Туреччини минула на належному рівні. Сторони домовилися про подальше підтримання добросусідських відносин і активізацію співпраці в певних галузях, зокрема у військовій. Варто зазначити, що Туреччина вже будує для України два військові корвети класу Ada. За останньою інформацією, їх можуть передати Києву вже наприкінці цього чи на початку наступного року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Результати “супервівторка” в США: Байден і Трамп перемагають Результати візитів Зеленського до Німеччини та Франції