Чому не домовився Ердоган із Путіним про відновлення зернової ініціативи?

Чому не домовився Ердоган із Путіним про відновлення зернової ініціативи?

На початку вересня лідер Туреччини Реджеп Ердоган зустрівся з кремлівським очільником Володимиром Путіним. Президенти обговорили низку важливих питань, зокрема відновлення Чорноморської зернової ініціативи, термін дії якої закінчився 17 липня цьогоріч. Росія тоді вирішила не продовжувати участь в угоді, що згодом призвело до зростання цін на зерно на світовому ринку на 15 %. 

Після цього РФ почала завдавати ударів по портовій інфраструктурі України, щоб максимально її пошкодити. У серпні російські військові затримали суховантаж Şükrü Okan, який прямував в Ізмаїл. Такі дії Росії є грубим порушенням міжнародного законодавства, тож Туреччина змушена була застерегти Кремль від спроб ескалації в Чорному морі. Щоб розв’язати цю ситуацію, турецький лідер Реджеп Ердоган заявив про намір провести перемовини із Путіним.

Зернова ініціатива діяла з липня 2022 року і сприяла поліпшенню продовольчої ситуації у світі. Зокрема, з українських портів переважно в країни Азії й Африки перевезли приблизно 33 млн тонн збіжжя. Проте Росія почала звинувачувати Україну в тому, що вона не виконує домовленостей, зокрема скеровує більшість зерна в європейські країни, що не відповідало дійсності. Кремль також повідомив, що нібито гальмується постачання зерна та мінеральних добрив на світовий ринок із Росії, що також є неправдою. Окрім того, Москва вимагала під’єднати Россільгоспбанк до системи міжбанківських платежів SWIFT. Отже, причини виходу Росії з угоди були здебільшого надуманими, насправді ж вона хотіла завдати максимальної економічної шкоди Україні та посилити тиск на західні країни, щоб вони примусили Київ іти на перемовини з Москвою. Підвищення цін на зерно може спричинити посилення напруження в країнах Азії та Африки, оскільки частина населення не зможе задовольняти свої харчові потреби. Це сприятиме росту міграційних настроїв, а мігранти здебільшого прагнутимуть потрапити в країни Заходу, зокрема ЄС, що посилить напругу на кордонах і всередині цих країн. Тому Путін використовує голод як один з інструментів впливу на західні країни. 

Під час перемовин сторони не досягнули остаточних домовленостей щодо “зернової угоди”, адже Володимир Путін вимагає в обмін на її відновлення послабити економічні санкції, введені проти РФ, на що демократичні країни не підуть. На підсумковій пресконференції Р. Ердоган зазначив, що робота в цьому напрямку буде продовжуватися попри те, що наразі сторони не досягнули позитивного результату. Зокрема, Туреччина спільно з ООН активно працює над новим пакетом пропозицій щодо відновлення дії “зернової угоди”. Ердоган також підтримує наміри Росії скерувати 1 млн тонн зерна до найбідніших країн Африки. Можливо, це й добра ідея, але певну частину цього зерна РФ украла в України, тому потрібно ще розслідувати, яке саме збіжжя вирушить у бідні країни. Крім того, через такий своєрідний підкуп Росія намагатиметься зробити африканські країни залежними від себе й надалі буде сприяти посиленню в них напруження. Ердоган також зазначив, що для відновлення “зернової угоди” “Україна повинна пом’якшити свої підходи щодо спільних кроків із Росією”. Ми, звичайно, розуміємо, що президент Туреччини хоче бути добрим перемовником і зберігати добросусідські відносини із Росією та Україною, але РФ — агресор і терорист, тож іти на серйозні постуки їй не варто. Проте продовжувати перемовини потрібно, оскільки відновлення Чорноморської зернової ініціативи вигідне всій світовій спільноті.

Крім “зернової угоди”, сторони обговорили також питання ядерної безпеки, зокрема недопущення кризових ситуацій на Запорізькій АЕС. Під час розгляду теми обміну полоненими Туреччина зазначила, що всіма силами буде сприяти поверненню українських військових на рідну землю.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Результати “мирного саміту” в Саудівській Аравії Результати візиту очільника Держдепу США до України