Результати “мирного саміту” в Саудівській Аравії

Результати “мирного саміту” в Саудівській Аравії

На початку серпня в Саудівській Аравії відбувся саміт представників приблизно 40 країн західного, азійського й мусульманського світу, на якому обговорювали мирний план президента України Володимира Зеленського. Подію також називають зустріччю Сходу та Заходу для розгляду ключових проблем сучасності, основною серед яких є війна в центрі Європи. Росію на саміт не запросили, оскільки вона продовжує свої агресивні дії проти України й не прагне до реального врегулювання ситуації. Ще донедавна деякі експерти вважали, що Саудівська Аравія має проросійські позиції, тому Україні цей саміт нічого не дасть. Але ця держава керується насамперед своїми національними інтересами, для неї дуже важливо підвищити свої геополітичні позиції й сприяти досягненню миру та стабільності в Європі, що буде приносити їй економічні вигоди.

На зустрічі були також представники Індії, яка мала нейтральну позицію щодо російсько-української війни й отримала від неї суттєву економічну вигоду, оскільки вдесятеро збільшила закупівлю російської нафти за зниженими цінами. Проте останнім часом Індія все більше починає виступати за мирні переговори, адже також посилює свої позиції у світі, тож тривале військове протистояння в Європі їй не вигідне. Тому вона вкотре засвідчила, що визнає суверенітет і територіальну цілісність України, і загалом підтримала план Володимира Зеленського. 

До саміту приєдналися і представники Китаю. Раніше ця країна пропонувала власний план врегулювання війни, проте він був вигідний насамперед Росії. Залучення КНР до обговорення мирного плану В. Зеленського є важливим для України, оскільки Китай має важелі впливу на РФ, а отже, імовірність реалізації мирної стратегії збільшується. Китай зацікавився цією зустріччю, оскільки на ній обговорювалися питання ядерної безпеки. Пекін вважає застосування ядерної зброї Росією неприйнятним, адже це може мати жахливі наслідки для всього світу. Крім того, непередбачувана політика РФ загрожує і КНР. Так, в Африці вже виникли певні конфлікти між китайськими та російськими компаніями. Крім того, Китаю не вигідна затяжна війна в Європі, якої так прагне Володимир Путін, оскільки це завдає шкоди китайським економічним інтересам.

Учасники саміту здебільшого підтримали мирний план Володимира Зеленського. Дуже важливо, що серед них були й країни Глобального Півдня, які досить часто мали нейтральну позицію щодо російсько-української війни. Відмова Росії продовжувати зернову ініціативу починає завдавати і їм економічної шкоди. Так, ціни на продовольчі культури вже виросли на 15 % від середини липня, коли закінчився термін дії угоди. І навіть липневі візити деяких африканських лідерів до Росії не змінили суттєво ситуацію. Кремлівський диктатор вирішив: якщо він надасть африканським країнам зерно, то вони стануть на його бік. Зокрема, він пообіцяв, що безплатно скерує 25–50 тисяч тонн збіжжя (найімовірніше, викраденого в Україні) у Буркіна-Фасо, Зімбабве, Малі, Сомалі, ЦАР та Еритрею. Але африканські країни закликали кремлівського диктатора повернутися до “зернової угоди”, оскільки ціни на зерно й далі ростуть, а “путінські подарунки” можуть їм дуже дорого обійтися в майбутньому.

Починають підтримувати Україну й деякі мусульманські країни, зокрема Саудівська Аравія та Катар, які скерували нам гуманітарну допомогу. Дуже важливо, що Саудівська Аравія підтримує мирний план В. Зеленського, оскільки вона є потужним гравцем на нафтовому ринку й до її позиції прислухається Росія. Саме Саудівська Аравія зробила суттєвий внесок у припинення “холодної війни” й розпад Радянського Союзу, оскільки ціни на нафту тоді впали й це негативно вплинуло на економіку СРСР. Схожий сценарій може спіткати й Росію. Поки що саудити пропонують РФ долучитися до перемовин щодо припинення війни. Вони можуть стати посередниками між країнами, оскільки В. Зеленський відмовився прямо спілкуватися з кремлівським очільником. Але якщо Росія вкотре піде на загострення ситуації, то Саудівська Аравія може збільшити видобуток нафти, що дуже боляче вдарить по РФ, і кремлівський диктатор буде змушений якось реагувати.

Водночас країни Заходу й надалі підтримують Україну. Зокрема, представник США Джейк Салліван заявив, що ця зустріч є дуже важливою для визначення спільних принципів припинення війни, що їх обговорять і офіційно затвердять на саміті G-20.

Загалом зустріч у Саудівській Аравії відбулася на високому рівні. І хоча поки що рішення, ухвалені на саміті, мають рекомендаційний характер, перемовини країн Заходу та Глобального Півдня щодо мирного плану В. Зеленського вже є суттєвою дипломатичною перемогою України, оскільки країни Півдня, які раніше мали нейтральну позицію, усе більше схиляються до підтримки України. Ця зустріч є також своєрідною підготовкою до великого саміту G-20 у Нью-Делі й до засідання Генасамблеї ООН, що відбудеться у вересні 2023 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Результати засідання Ради Україна — НАТО щодо “зернової угоди” Результати Вільнюського саміту НАТО для України