Результати візиту очільника Держдепу США до України

Результати візиту очільника Держдепу США до України

6 вересня цьогоріч до Києва з робочим візитом прибув очільник Держдепу США Ентоні Блінкен. З міркувань безпеки про його приїзд оголосили тільки напередодні ввечері. Росія на це відповіла ракетними ударами по Києву та інших містах України, що були успішно відбиті нашою ППО. Проте, на жаль, через ворожий удар по Костянтинівці постраждало 30 осіб, 16 з яких загинуло. 

У контексті цього візиту слід згадати, що Е. Блінкен є давнім і справжнім другом України, який завжди її підтримував. Так, ще до початку повномасштабного вторгнення він лобіював надання Україні сучасної оборонної зброї. Держсекретар США має певні зв’язки з нашою країною. Його предки були родом із Переяслава, потім переїхали до Києва, а на початку XX ст. виїхали до США.

Під час візиту Е. Блінкен позитивно відгукнувся про наступ українських військ, які успішно подолали на південному напрямку дуже складну першу лінію оборони росіян та й далі наступають. Держсекретар укотре заявив, що США будуть підтримувати Україну в боротьбі з російським агресором до переможного кінця. Він зазначив, що його країна посилює військову допомогу Києву, зокрема саме у вересні до нас прибудуть перші американські “Абрамси”, які суттєво допоможуть українським військовим на передовій. Збройним силам також нададуть сучасні бронебійні снаряди зі збідненим ураном. Російська пропаганда вже почала активно спекулювати щодо цього, говорячи про те, що ці снаряди забруднять довкілля радіацією, проте це не так. 

Ішлося також про навчання українських пілотів у США, що має розпочатися саме у вересні. Українські пілоти вже опановують літаки F-16 у Великобританії, Нідерландах, Бельгії й Румунії. Серед питань порядку денного було також постачання далекобійних комплексів MGM-140 ATACMS, що потрібні ЗСУ для ударів по російській військовій інфраструктурі в Криму. Для нас важливо, щоб США ухвалили рішення щодо їх постачання, адже це суттєво пришвидшить нашу перемогу і збереже життя українських захисників. Це також сприятиме розв’язанню проблеми постачання німецьких далекобійних ракет TAURUS, які Німеччина поки що не хоче нам скеровувати. Згадаймо, що німці надали нам свої “Леопарди” тільки після того, як американці вирішили постачати Україні “Абрамси”.

Візит Е. Блінкена відбувся після зміни очільника Міністерства оборони України: замість Олексія Резнікова цю посаду обійняв Рустем Умєров. І це не випадковість. Попри здобутки Резнікова в кріслі міністра, за його каденції відбулася низка корупційних скандалів, які стосувалися закупівлі амуніції й продовольства для ЗСУ за завищеними цінами. Такі речі є неприпустимими під час війни, адже підривають довіру українців, які віддають свої кошти на армію й активно волонтерять, до Міноборони. Та й не лише українців: громадяни західних країн починають сумніватися, чи варто надавати допомогу країні, де процвітає корупція. Про антикорупційну реформу, серед інших змін, говорив і президент США Джо Байден, коли розглядав перспективи вступу України до НАТО, і литовський очільник Ґітанас Науседа, який вважає, що корупція в нашій країні гальмує постачання нам сучасної західної зброї. Тож відставка Резнікова, а також висування підозри Ігорю Коломойському, що вважався одним зі спонсорів Володимира Зеленського, засвідчує, що президент України не мириться із жодними проявами корупції.Під час зустрічі Е. Блінкена з В. Зеленським сторони обговорювали можливість укладення безпекової угоди між Києвом і Вашингтоном, що гарантувала б постійну підтримку України з боку США. Крім того, наближається засідання Генасамблеї ООН, на якому буде В. Зеленський, тож сторони погоджували позиції щодо різноманітних тем. Зокрема, Україна хоче порушити питання щодо створення міжнародного трибуналу, який би мав правові повноваження для засудження російського диктатора В. Путіна та інших російських воєнних злочинців. Проте, щоб відбулося таке голосування, потрібно сформувати потужну міжнародну коаліцію країн, куди входили б і держави Глобального Півдня, які здебільшого наразі мають щодо цього нейтральну позицію. Тому треба продовжувати активну дипломатичну роботу в цьому напрямі.

Візит Е. Блінкена відбувався також на тлі військових навчань країн ОДКБ у Білорусі, у яких узяли участь військові з усіх держав об’єднання, окрім Вірменії. Президент цієї країни Нікол Пашинян напередодні заявив, що Вірменія не братиме участі в навчаннях, оскільки РФ не виконує союзницьких зобов’язань. Зокрема, вона самоусунулася від розв’язання вірмено-азербайджанського конфлікту. Окрім того, Вірменія нещодавно оголосила, що надасть Україні гуманітарну допомогу, а також проведе спільні навчання зі США в середині вересня. Усе це, звісно ж, не подобається Росії, адже свідчить, що ця країна виходить із її сфери впливу. Проте зарадити ситуації РФ не може, оскільки свої ключові війська зосередила на території України. Тож приїзд держсекретаря під час військових навчань ОДКБ засвідчив, що США є надійним союзником України. Отже, візит Ентоні Блінкена минув на високому рівні. За його результатами співпраця між США й Україною в оборонній та інших галузях тільки посилилася. Разом з очільником МЗС Дмитром Кулебою держсекретар побував на Берковецькому кладовищі, де віддав шану полеглим українським воїнам, які загинули в боротьбі з російським агресором. Блінкен заявив, що найближчим часом Штати нададуть Україні черговий транш фінансової допомоги на суму 175 млн доларів, а через кілька тижнів ще один на 1 млрд доларів. Він також підкреслив, що США мають намір передати Україні конфісковані активи російських олігархів на суму понад 5 млн доларів. І це лише початок. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


У ПАР відбувся саміт БРІКС  Геополітичні наслідки військового перевороту в Нігері