Чи буде створений тристоронній союз між Великобританією, Україною та Польщею?

Чи буде створений тристоронній союз між Великобританією, Україною та Польщею?

На початку лютого прем’єр-міністр Великобританії Борис Джонсон побував із робочим візитом в Україні. Разом з очільником України Володимиром Зеленським він обговорив низку актуальних проблем можливої співпраці в різних сферах суспільного життя, але головним залишалося безпекове питання – зосередження великої кількості російських військ біля кордонів України. Б. Джонсон зазначив, що повномасштабна агресія проти України стане політичною, економічною та гуманітарною катастрофою як для Європи, так і для всього світу. Тому потрібно докладати всіх дипломатичних зусиль, щоб цього не допустити. Проте в разі вторгнення російських сил проти РФ будуть застосовані найжорсткіші санкції, що зараз перебувають на погодженні в лідерів ЄС та США.

За словами прем’єр-міністра, певні застереження щодо санкцій є лише в Німеччини – країна вважає, що на енергетичну галузь їх не потрібно поширювати, тобто “Північний потік-2” треба запустити за будь-яких умов. Економічні інтереси Німеччини можна зрозуміти, проте захист європейських цінностей і збереження світової системи безпеки є набагато важливішими завданнями.

Борис Джонсон зазначив, що Великобританія й далі буде підтримувати Україну не тільки на словах, а й реальними справами. До нас уже прибуло декілька британських літаків із найсучаснішою зброєю. Київ і Лондон також підписали низку двосторонніх угод в економічній і військовій сферах, зокрема про співпрацю у галузі інформаційної безпеки, а також про посилення ВМС України. Прем’єр Великобританії підкреслив, що його країна надасть 88 млн фунтів для гарантування української енергетичної безпеки. І головне, про що сказав Джонсон, – це про наміри створити альянс України, Польщі та Великобританії, головним завданням якого буде посилення співпраці в безпековій, економічній, енергетичній та інших галузях. За словами прем’єра, наші країни мають багато спільного, оскільки сповідують демократичні цінності і прагнуть до миру й безпеки в регіоні.

Водночас нещодавно Україну відвідав і прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький. Він запевнив Володимира Зеленського, що Польща й далі буде надійним стратегічним партнером України, лобіюватиме її інтереси в ЄС і надаватиме фінансову та військову допомогу для протидії Росії. РФ усіма силами намагається роз’єднати Європу, тож за цих умов потрібно консолідуватися і спільно протидіяти зовнішнім загрозам. Якщо Росія нападе на Україну, то згодом захоче дестабілізувати Польщу, республіки Балтії та інші країни регіону. Прем’єр-міністр Польщі підкреслив, що його країна найближчим часом готова передати Україні переносні зенітно-ракетні комплекси Grom, різноманітні боєприпаси, дрони та інше військове спорядження. М. Моравецький також підтримав створення альянсу України, Польщі та Великобританії.

Сприятиме цим ініціативам і очільник України. За словами В. Зеленського, це об’єднання буде потужним майданчиком для обговорення ключових для трьох країн проблем і вироблення спільної політики в безпековій, економічній, енергетичній та інших галузях.

Чи вигідний цей союз для України? Безперечно. Великобританія є однією з найбільш потужних країн світу, має сильний флот, ядерну зброю, розвідку, є постійним членом Ради Безпеки, тож її допомога для України буде дуже вагомою. Польща також підтримуватиме нашу країну, сприятиме входженню в НАТО та ЄС, допомагатиме захиститися від російської агресії. Вигідне це об’єднання і Великобританії, адже після виходу із ЄС вона прагне посилювати свою геополітичну роль у регіоні. Крім того, отруєння Литвиненка, Скрипалів, інші диверсії Росії чітко показали справжнє обличчя Кремля, тож Великобританія буде робити все, щоб обмежувати російські імперські амбіції. Польщі також потрібне це об’єднання, оскільки Україна для неї є потужним економічним партнером. До того ж у разі агресії Росії Польща також матиме низку безпекових, економічних та енергетичних проблем. А союз із Великобританією посилить статус Польщі в переговорах із Брюсселем, з яким у Варшави останнім часом напружені відносини.

У контексті створення цього союзу варто згадати, що ще на початку XX ст. Юзеф Пілсудський прагнув сформувати об’єднання країн регіону під назвою Міжмор’я. Цей потужний альянс сильних незалежних держав, які мали виконувати функцію “санітарного кордону” між Україною, Польщею й Росією, міг би зупинити російську експансію на захід.Стратегічною метою Пілсудського було формування геополітичного союзу незалежних країн між Балтійським, Адріатичним, Чорним, Каспійським морями. Тож створення союзу України, Польщі й Великобританії є одним з етапів формування Міжмор’я поряд із такими наявними об’єднаннями, як Люблінський трикутник (регіональний альянс Литви, Польщі та України, створений для політичного, економічного, культурного й соціального співробітництва); Асоційоване тріо (об’єднання, спрямоване на посилення співпраці між Грузією, Молдовою та Україною для інтеграції до ЄС); Співдружність демократичного вибору (спільнота країн Балто-Чорноморсько-Каспійського регіону, куди входить Україна, Молдова, Латвія, Литва, Естонія, Словенія, Македонія, Румунія, Грузія).

Отже, усі ці формування, зокрема й імовірний союз України, Польщі і Великобританії, сприятимуть посиленню співпраці між країнами регіону в різних сферах і протидіятимуть експансіоністським та імперським прагненням РФ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чи нападе Білорусь на Україну? США та інші країни посилюють зусилля для врегулювання ситуації навколо України