США та інші країни посилюють зусилля для врегулювання ситуації навколо України

США та інші країни посилюють зусилля для врегулювання ситуації навколо України
Президент США Джо Байден із нагоди річниці перебування на посаді провів підсумкову пресконференцію, під час якої згадав про боротьбу з коронавірусом, економічні й безпекові питання та російську загрозу на кордоні України. 

Зосередився президент і на міжнародних питаннях, у контексті яких підтвердив, що Америка й надалі підтримуватиме демократичні цінності, мир і безпеку у всьому світі. Одним із викликів він назвав експансіоністські прагнення Росії, яка хоче відродити свою імперську велич. Для цього вона постійно створює зону нестабільності навколо себе та захоплює території інших країн. Сьогодні Росія ще й зосередила суттєву кількість своїх військ біля кордонів України. Джо Байден укотре наголосив, що США будуть робити все, щоб забезпечити деескалацію ситуації навколо України, тож із Росією ведуться постійні перемовини. Америка готова піти на певні поступки, наприклад щодо згортання новітнього озброєння в Європі, нерозміщення стратегічної зброї на території України, здійснення взаємного спільного контролю за проведенням військових навчань. Проте Штати ніколи не будуть порушувати демократичні цінності, не будуть втручатися у внутрішні справи інших держав, зокрема давати гарантії Росії щодо того, що Україна, Грузія чи інші країни не вступлять у НАТО.

За словами Джо Байдена, якщо Росія все-таки зважиться на повномасштабну агресію проти України, США введуть жорсткі санкції, щоб РФ зазнала суттєвих втрат і її економіка ослабилася. Очільник Білого дому наголосив на тому, що Штати зроблять усе можливе, щоб ціна за таку агресію для Росії була дуже високою. Байден навіть кілька разів говорив це особисто Володимиру Путіну.Він також зазначив, що розуміє мету президента Росії, який хоче повернути імперську могутність своєї країни, відновити сфери впливу й зайняти гідне місце у світі між США та Китаєм. Але ера імперій уже минула, а свій міжнародний авторитет потрібно підіймати дипломатичними, а не військовими засобами. Натомість те, що робить сьогодні Росія, призводить до зворотного – її вплив у світі послаблюється. Навіть Фінляндія, яка впродовж тривалого часу мала позаблоковий статус, нещодавно заявила, що змушена буде подати заявку на вступ у НАТО, якщо Москва й надалі вестиме таку агресивну політику на світовій арені. Президент США ще раз підкреслив, що Володимир Путін має керуватися не своїми імперськими прагненнями, а здоровим глуздом, а також цінувати те, що має: велику територію, значні ресурси, поклади нафти, газу та інших корисних копалин. Якщо ж Росія піде на ескалацію ситуації з Україною, то короткострокові й довгострокові наслідки для неї будуть трагічними. 

Очільник Білого дому вкотре зазначив, що Штати будуть інадалі підтримувати суверенітет та цілісність України. За його словами, Америка надала Україні приблизно 600 млн доларів фінансової допомоги, надіслала новітнє військове озброєння та всіляко їй сприяла.

Країни ЄС також підтвердили свою підтримку Україні, зокрема зазначили, що в разі загострення ситуації вони суттєво посилять економічні санкції проти Росії, а питання щодо введення в дію “Північного потоку-2” буде закрито. За правилами Євросоюзу під час сертифікації газогону буде враховуватися також і думка України, щоб вона могла донести свої прохання й зауваження та дістати гарантії від Росії. Це повинно змусити “Газпром” укласти договір з українською газотранспортною системою після 2024 року.

Великобританія також вказала на те, що вона буде й надалі засуджувати агресію Кремля, підтримувати суверенітет і територіальну цілісність України та надання їй практичної допомоги. Нещодавно представники Комітету в закордонних справах парламенту Британії відвідали території проведення операції Об’єднаних сил, зокрема Авдіївку та прилеглу місцевість, і побачили зруйновані будинки, ушкоджену цивільну інфраструктуру та інші трагічні наслідки російської збройної агресії. 

Свою підтримку Україні висловив і президент Туреччини Реджеп Ердоган. Він зазначив, що його країна прагне зберегти мир і безпеку в регіоні, тому готова стати майданчиком для проведення переговорів між Україною та Росією для деескалації ситуації. На початку лютого Ердоган хоче відвідати Україну і обговорити низку питань із президентом Володимиром Зеленським.

Будемо сподіватися, що Кремль не зважиться на повномасштабну агресію проти України, оскільки вона несе суттєві ризики для Росії. Проте Путін не відмовиться від своїх імперських амбіцій та буде й надалі використовувати всі можливі засоби для послаблення України, розхитування внутрішньополітичної ситуації: енергетичну зброю, інформаційні атаки (зокрема, уже була здійснена кібератака на урядові структури України), “п’яту колону”, диверсії в певних регіонах України, посилення конфронтації на Сході. Цілком можливим є сценарій визнання “ДНР” і “ЛНР” суб’єктами РФ, оскільки багато тамтешніх мешканців отримали російські паспорти.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чи Захід примусить Росію відвести війська від кордонів України? Чи відверне Захід поступками російську агресію проти України?