Чи домовилися США та Китай про формування нового світового ладу?

Чи домовилися США та Китай про формування нового світового ладу?

У середині березня 2022 року президент США Джо Байден та очільник Китаю Сі Цзіньпін мали кількагодинну онлайн-зустріч, на якій обговорювали ключові геополітичні проблеми світу, зокрема збройну агресію Росії проти України.

За даними інсайдерів, нещодавно РФ звернулася до Китаю по військову та фінансову допомогу. Це, звісно ж, спричинило суттєве занепокоєння США та ЄС, а тому стало одним із головних питань на зустрічі. Сі Цзіньпін запевнив Джо Байдена та всю світову спільноту, що він не налаштований надавати військову допомогу Росії. Навпаки, очільник КНР виступає за налагодження діалогу між Україною та РФ і завершення воєнних дій. За його словами, мир і безпека є важливими світовими цінностями, тож очільники США та Китаю мають разом працювати, щоб гарантувати їх дотримання. Проте Сі Цзіньпін також взявся критикувати НАТО, яке, на його думку, занадто активно розширюється й загрожує безпеці Росії, яка змушена себе захищати. Чи під “захистом Росії” він мав на увазі напад на Україну, очільник КНР не уточнив.

Президент США привітав заяву китайського лідера про те, що він не буде надавати військову чи іншу підтримку Кремлю, проте зазначив, що якщо Пекін все-таки наважиться допомагати Москві, то отримає потужні санкції від Заходу. Звичайно, зараз Китай, як і завжди, намагається всидіти на двох стільцях одночасно: і далі співпрацювати і з Росією, і з західним світом.

Проте КНР сьогодні не потрібні санкції. Китайська економіка поступово відроджується після COVID-19, а в передпандемічний період її ВВП зростав на 6% щороку. Пекін хоче посилити свою економіку, а тому уникатиме серйозних потрясінь. Крім того, обсяги торгівлі Китаю з країнами ЄС досягають 800 млрд доларів, зі США – 750 млрд, а з Росією – лише 150 млрд. Схожі тенденції спостерігаємо і в структурі китайського експорту. Так, у 2021 році на США припадало 17% експорту, на країни Євросоюзу – 15%, на союзника Америки Гонконг – 10%, а на РФ – усього 2%. Тож чи буде Пекін ризикувати своїм експортним прибутком із країн Заходу заради Росії – питання риторичне.

Деякі аналітики вважають, що на зустрічі Байден і Сі Цзіньпін могли говорити про формування нового світового ладу, де будуть лідирувати дві ключові країни – США та Китай. Росія, яка постійно прагнула бути потужним світовим гравцем, своїми агресивними діями сама викреслила себе з лав впливових країн. А Штати і КНР розуміють, що РФ уже ніколи не зможе стати такою, якою вона намагалася бути в очах світової спільноти раніше, оскільки її “славнозвісні збройні сили” повністю себе дискредитували в Україні, а частина з них була просто знищена. Крім того, без постачання високотехнологічної продукції зі США та країн ЄC Росія не зможе виробляти ні сучасну зброю, ні автомобілі, ні інші високотехнологічні товари. Пекіну, можливо, також вигідне послаблення Кремля, оскільки він зможе отримувати російські природні ресурси за мінімальними цінами, а китайські компанії заполонять російський ринок.

Отже, новий світовий лад уже формується. США та західний світ, якщо Росія остаточно програє, суттєво посилять свої геополітичні позиції. Для України Захід пропонує створити “план Маршалла-2”. У такому разі сотні мільярдів доларів будуть спрямовані на відбудову зруйнованих війною міст і сіл нашої країни, а після остаточного відновлення Україна стане однією із найпотужніших країн регіону. Найпевніше, формально буде затверджений економічний і безпековий союз України, Польщі та Великобританії, про створення якого прем’єр-міністри трьох країн домовлялися ще напередодні російської агресії. Також, імовірно, буде реалізована концепція Міжмор’я, сформована ще в минулому столітті українськими та польськими діячами. Вона передбачає створення партнерського блоку держав від Балтійського до Чорного й Адріатичного морів, спрямованого на зупинення експансії Росії.

А от геополітичний потенціал і економіка Росії будуть щодня слабнути. Згодом РФ перетвориться на країну-вигнанця, гіршу, ніж Північна Корея. До речі, за інформацією британської журналістки Сари Херст, Путін звертався по допомогу також і до лідера КНДР Кім Чен Ина, але той назвав Росію занадто божевільною і відмовився співпрацювати з нею. Єдиний позитивний варіант для РФ – це зміна тоталітарного путінського режиму і прихід до влади демократичних сил. Але навіть у цьому разі їй будуть потрібні десятки років, щоб загладити свою провину перед Україною й поступово відродити власну економіку. Тож Путін, який так намагався зробити Росію великою імперією, сьогодні веде її до повного краху.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чи виграє Китай від війни в Україні?