Чи Молдова й далі є союзником України?

Чи Молдова й далі є союзником України?

Нещодавно Євросоюз запропонував Молдові, як і Україні та Грузії, подати заявку на вступу в ЄС. Країна, очільницею якої декілька років тому стала Мая Санду, проголосила проєвропейський і проукраїнський курс. Але деякі останні події спричинили певні сумніви щодо дружнього ставлення Молдови до України. 

У березні цьогоріч Київ звернувся до Кишинева з проханням передати чи продати йому шість винищувачів МіГ-29, які сьогодні нам так потрібні. Після розпаду Радянського Союзу Молдова мала приблизно 30 таких літаків, але потім частину з них продала США. Інші МіГ-29 стали непридатними до польотів, тож сьогодні в боєздатному стані перебувають лише шість. Молдова відмовила Україні, пояснивши це тим, що вона не хоче загострювати відносини з Росією.

Низка експертів назвала цей крок зрадою, адже Мая Санду завжди висловлювала підтримку Україні. На перший погляд, це справді має вигляд недружнього щодо нас вчинку, але не все так однозначно. Молдова допомагає Україні в багатьох сферах. Наприклад, вона розмістила приблизно 300 тисяч українських біженців, що еквівалентно понад 10% від її населення. На міжнародній арені, як-от в ООН, Кишинів завжди голосує на підтримку Києва, зокрема він виступив за засудження нападу Росії на Україну. І хоча санкцій проти РФ Молдова формально не ввела, неофіційно вони діють. Так, вона запровадила заборону на торгівлю з РФ низкою товарів, закрила авіапростір для російських літаків у ручному режимі, припинила відносини з багатьма російськими компаніями. Тож Кишинів підтримує Україну, але повністю розірвати відносини із Москвою не може, оскільки суттєво залежить від неї в енергетичній сфері. Крім того, потрібно враховувати також чинник Придністров’я, де перебувають російські війська. Вони можуть дестабілізувати ситуацію в регіоні, якщо Молдова офіційно виступить проти Кремля. Цього економіка країни може не витримати.

У березні під час зустрічі в Кишиневі з держсекретарем США Ентоні Блінкеном, на якій сторони обговорили американо-молдовські відносини та російсько-українську війну, очільниця Молдови зазначила, що підтримує суверенітет і територіальну цілісність України та буде й надалі нам допомагати, але насамперед у гуманітарній сфері. Натомість пряму військову підтримку надати не зможе, оскільки це призведе до суттєвого загострення відносин із Росією, погіршення внутрішньополітичної ситуації в країні й можливої зміни влади на користь проросійської. Блінкен зрозумів мотивацію Маї Санду, адже зміна влади в Кишиневі не є вигідною ні США, ні Україні. 

Проте навіть у цих умовах парламент Молдови ухвалив рішення про повну заборону використання “георгіївської стрічки”, літер “Z” і “V” у контексті російської агресії, крім публікування в наукових, навчальних книгах. За порушення заборони каратимуть великим штрафом. Це рішення обурило проросійські опозиційні сили, які навіть провели декілька акцій протесту проти заборони. Наближається 9 травня, і частина опозиціонерів вийде на демонстрації з “георгіївськими стрічками”. Молдові потрібно готуватися до можливих провокацій, оскільки Росія буде використовувати будь-який привід для послаблення влади проєвропейськоїМаї Санду.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Значення парламентських виборів в Угорщині для України Вибори президента Франції: хто переможе?