Чи можна реалізувати “мирний план” африканських країн?

Чи можна реалізувати “мирний план” африканських країн?

16 червня очільник ПАР Сиріл Рамафоса, президент Сенегалу Макі Салл, прем’єр-міністр Єгипту Мустафа Мадбулі, представники деяких інших африканських країн, зокрема Замбії, Коморських островів і Уганди, перебували з робочим візитом в Україні. Головною метою їхнього візиту було обговорення українсько-африканських відносин і просування мирного врегулювання російсько-української війни. Їхній план охоплює припинення військових дій, виведення тактичних ядерних боєголовок із Білорусі, послаблення санкцій проти Росії й призупинення дії ордера Міжнародного кримінального суду на арешт Путіна. 

Варто зазначити, що більшість африканських держав, як-от ПАР, Сенегал, щодо російсько-української війни займають нейтральну позицію, а деякі (Еритрея, Зімбабве) відкрито підтримують РФ. Це пов’язано з тим, що Росія доволі активно працює на континенті, надаючи дипломатичну та військову підтримку керівництву деяких країн, а натомість отримуючи доступ до сировинних ресурсів. Зокрема, тут діє приватна компанія “Вагнер”, яка контролює низку копалень дорогоцінних каменів і постачає добуте в Росію чи продає на світовому ринку. Україна ж за період своєї незалежності надавала замало уваги африканським країнам, навіть наше посольство тут могло бути одне на п’ять держав. Тож вони не дуже і прагнуть підтримувати Україну. Проте останнім часом наша дипломатична служба надає більше уваги африканським країнам, зокрема очільник МЗС Дмитро Кулеба нещодавно провів турне країнами Африки, що сприяло підвищенню інтересу до України з їхнього боку.

Ключову роль у візиті представників африканських держав в Україну відігравав очільник ПАР Сиріл Рамафоса. Він зацікавлений у припиненні війни, оскільки Україна є одним із головних постачальників продовольства в країни Африки. Крім того, мирні ініціативи ПАР також підвищують геополітичну роль цієї країни як в Африці, так і у світі. Сиріл Рамафоса вже провів переговори щодо мирного врегулювання російсько-української війни з генсеком ООН Антоніу Гутеррешем, очільником Китаю Сі Цзіньпіном і деякими європейськими лідерами. Суттєву роль у цьому візиті відігравав і прем’єр-міністр Єгипту Мустафа Мадбулі. З цією країною Україна має тісні економічні зв’язки, держави доволі активно співпрацюють у туристичній і продовольчій галузях. Водночас президент Сенегалу Макі Саллі був одним із головних ініціаторів врегулювання воєнного конфлікту в Україні.

Після України африканські лідери поїхали до Москви, щоб там обговорити можливість російсько-українських переговорів. Проте ракетний удар, завданий, зокрема, по Києву в день їхнього візиту в Україну, показав африканським очільникам, що кремлівський диктатор мирних переговорів не прагне.

Очільник ПАР Сиріл Рамафоса хоче підвищити авторитет своєї країни напередодні саміту БРІКС, який відбудеться в серпні 2023 року. Оскільки Росія є членом організації, то чи буде Володимир Путін на цьому саміті? З одного боку, він би хотів на нього приїхати, оскільки в умовах міжнародної ізоляції з російським лідером не хочуть зустрічатися очільники провідних держав світу, тож участь у цьому саміті дещо б поліпшила імідж Росії. Але з іншого — МКС видав ордер на арешт Путіна, і всі країни, які ратифікували Римський статут, зокрема й ПАР, мають виконати його рішення. Проте керівництво Південно-Африканської Республіки заявило, що всі учасники саміту, зокрема й Путін матимуть дипломатичний імунітет і їм нічого не загрожуватиме. Згодом ПАР заявила, що візит В. Путіна є небажаним, проте в онлайн-форматі він цілком би міг брати участь.

Повертаючись до мирних ініціатив африканських лідерів, варто зазначити, що президент України Володимир Зеленський позитивно відгукнувся на них, особливо відзначивши пункт про виведення російських військ із тимчасово окупованих територій. Проте він наголосив на своєму плані врегулювання російсько-української війни, зазначивши, що Україна готова до перемовин, але тільки після остаточного звільнення своїх земель. Крім того, він категорично проти того, щоб скасовувати рішення МКС щодо арешту Путіна, оскільки президент Росії є воєнним злочинцем, тож мусить бути покараний. Він також виступає проти послаблення економічних санкцій проти РФ, адже країна має відповідати за свої агресивні дії.

Загалом візит африканських лідерів до України відбувся на належному рівні, сторони уклали кілька міждержавних угод. І хоча країни Африки не зайняли остаточно проукраїнську позицію, налагодження діалогу із ними є дуже важливим для української дипломатії. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Результати саміту країн ЄС у Молдові Результати робочих поїздок Зеленського до європейських країн