Чи підтримує Угорщина Україну в протистоянні з Росією?

Чи підтримує Угорщина Україну в протистоянні з Росією?

Угорщина сьогодні є достатньо розвинутою державою, яка успішно інтегрована в ЄС. Але останніми роками між Брюсселем і Будапештом наростає напруження, оскільки прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан для посилення своєї влади переслідує опозицію, прагне контролювати судову сферу, посилює свій вплив на ЗМІ. Так він намагається встановити свою політичну диктатуру, проте Брюсселю це не подобається.

Щодо російсько-української війни прем’єр-міністр Угорщини займає дещо неоднозначну позицію. З одного боку, він поважає суверенітет і територіальну цілісність України й офіційно засуджує агресію Росії. Угорщина приймає українських біженців і допомагає їм, а Будапешт підтримав надання Україні статусу кандидата в члени ЄС, хоча й не без проблем.

А з іншого боку, від політичного керівництва Угорщини час від часу звучать проросійські заяви. Так, нещодавно Орбан шокував світ своїми словами про те, що в повномасштабному вторгненні в Україну винна не тільки Росія, а й країни Заходу. На його думку, якби США та інші демократичні держави задовольнили прохання Володимира Путіна про те, щоб Україна ніколи не стала членом НАТО, то Росія б не розпочала війни.

Тобто своїми заявами він повторює путінську риторику і свідомо йде на порушення норм міжнародного права, оскільки ні США, ні країни НАТО не можуть ухвалювати жодних рішень за Україну. Крім того, Путін не зупинився б на цьому, оскільки також вимагав, щоб НАТО повернулося до своїх кордонів 1999 року, тобто Польща, Румунія й Балтійські країни мали б покинути організацію, що взагалі є неприйнятним і неможливим. Тому такими словами В. Орбан або показує своє невігластво, або підтримує Кремль, щоб дістати від нього чергову подачку, як-от зниження ціни на російський газ. Ми розуміємо, що угорська економіка суттєво залежить від російських енергоносіїв, але це не означає, що Угорщина має порушувати європейські цінності заради свого економічного добробуту.

Деякі останні заяви підтверджують проросійську позицію Будапешта. Так, В. Орбан нещодавно сказав, що європейські санкції не дають потрібних результатів, тому варто розпочинати перемовини з Росією й піти Кремлю на певні поступки, щоб припинити війну. Які саме поступки – Орбан не уточнював, але, найімовірніше, йшлося про те, щоб задовольнити територіальні претензії Росії й віддати Донецьку та Луганську області, а може, і Херсонську. Це для України неприйнятно. Якщо ж влада Угорщини й надалі буде поширювати такі заяви, то українське МЗС вимагатиме пояснення такої позиції.

ЄС і країни НАТО також мають відреагувати на ці слова В. Орбана. Такі заяви від провідного політика Угорщини можуть нашкодити безпеці не лише ЄС, але й усього світу: якщо Росія отримає захоплені внаслідок повномасштабної агресії українські території, то й інші країни будуть порушувати норми міжнародного права, використовуючи право сили. Тоді Китай нападе на Тайвань, Індія – на Пакистан, Туреччина – на Кіпр, оскільки ці країни вважають деякі спірні території своєю власністю. І це спричинить повний хаос чи Третю світову війну. Тому потурати вимогам російського агресора, особливо щодо легітимізації тимчасово окупованих українських територій, у жодному разі не можна. Україна повинна повернути всі свої землі, які вона мала до 2014 року, а Росія за свою агресію мусить бути покарана.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Російський ядерний шантаж триває Чи скасує Євросоюз туристичні візи для росіян?