Еволюція нескінченна

Еволюція нескінченна
Мислителі намагались дослідити еволюцію земного життя ще тисячі років тому. До сьогодні дійшли праці давньогрецьких античних філософів Емпедокла та Демокріта, які ґрунтуються лише на роздумах і гіпотезах. Уперше цілісну теорію еволюції запропонував англійський натураліст Еразм Дарвін і французький біолог Жан Батист Ламарк.

Е. Дарвін припускав, що в боротьбі за виживання у тваринному світі велике значення має статевий відбір, а зміни в навколишньому середовищі спонукають живі організми пристосовуватись, щоб вижити в нових умовах.

На початку XIX століття Жан Батист Ламарк описав свій погляд на еволюцію у трактаті “Філософія зоології”. Вчений стверджував, що Бог створив тільки первинну основу життя, яка поступово еволюціонує за допомогою енергії і п’яти першоелементів: землі, води, повітря, вогню та ефіру. Цікаво, що теорії про існування більш тонкого поля на кшталт ефіру почали експериментально підтверджуватись тільки в кінці ХХ століття.

Також Ламарк вперше висловив припущення про розвиток і деградацію певних органів у тварин – якщо орган чи частину тіла використовують часто, то він розвивається, і навпаки. Усі корисні для виживання зміни, на думку французького біолога, успадковуються нащадками. Пізніше теорія Ламарка поступилася Дарвінізму.

Онук Еразма Дарвіна, видатний вчений-природознавець Чарльз Дарвін опублікував свою теорію еволюції у праці “Походження видів шляхом природного добору або збереження обраних рас у боротьбі за виживання”. Її публікація стала справжнім вибухом у тогочасній науці і філософії, адже ніхто до Дарвіна ще не наводив стільки доказів проти біблійної теорії виникнення життя.

Чарльз Дарвін вважав, що Господь міг створити основи життя на Землі, які еволюціонували за певними законами і досягли сьогоднішніх форм. Однак вчений не сприймав релігійну догму, що тільки віруюча людина отримає гарні умови в потойбічному світі. Якщо людина не робила зла іншим людям чи тваринам, але не належала до певної релігії, то чому ж вона повинна страждати в іншому світі? Натомість релігійні фанатики вчиняють вбивства і терористичні акти з надією вічного життя.

Ще зовсім нещодавно вчені вважали, що в теорії еволюції існує “межа пристосованості”, тобто адаптація живого до навколишнього середовища на певному етапі розвитку зупиняється. Однак ця теорія не отримала експериментального підтвердження і тому залишилась лише припущенням.

Для того, щоб довести теорію “межі пристосованості”, потрібно відслідковувати життя певного виду протягом десятків чи сотень тисяч років і впевнитись, чи вони еволюціонували. Однак вчені провели значно коротше дослідження.

Науково-популярне видання Phys.org повідомило про завершення 30-тирічного експерименту, який спростував припущення існування “межі еволюції” і остаточно довів нескінченність еволюційного розвитку біосфери, та слушність теорії Чарльза Дарвіна.

Експеримент провели в австралійському Університеті Монаша під керівництвом відомого американського мікробіолога Річарда Ленськи. Протягом 30-ти років учені в лабораторіях вивчали тисячі поколінь дріжджів та мікробів, схожих до кишкової палички. За цей час вони дослідили більше 67000 поколінь мікробів, що еквівалентно мільйону років еволюції людини. Попри те, що в лабораторії ці мікроорганізми піддавались найпростішим змінам, навіть за такий період вони адаптувалися до них.

Отож, коли нас знову лякатимуть глобальними катаклізмами чи пророкуватимуть загибель людства, варто пам’ятати, що природа наділила нас можливістю виживати через еволюціонування як на фізичному, так і на духовному рівнях.

Пов'язані статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ