Гарячий океан

Гарячий океан

На початку серпня Світовий океан досягнув рекордно високої температури, викликавши тривогу щодо клімату планети, морського життя і прибережного населення. Дані кліматичних спостережень Європейського Союзу продемонстрували, що температура поверхні океану в першу п’ятницю місяця зросла до 20,96 °C. Про це пише інформаційна агенція France Presse.

Попередній рекорд у 20,95 °C було зафіксовано у вересні 2016 року. Серед тестованих взірців не було зразків із полярних регіонів. Океани абсорбують 90 % надміру тепла, що його генерує людська діяльність від початку індустріальної епохи, зауважують учені. Це тепло акумулюється і надалі, оскільки вихлопні гази, переважно від згорання нафти, газу і вугілля, накопичуються в атмосфері Землі.

Середня температура океану від квітня на світовому рівні б’є всі сезонні рекорди. “Теплова хвиля океану становить безпосередню загрозу для частини морського життя, — каже Пірс Форстер із Міжнародного кліматичного центру Університету Лідса. — Ми вже є свідками прямого впливу — вибілювання коралів у Флориді, а я очікую ще й подальших наслідків”.

Учені прогнозують, що потепління океану матиме й інший вплив на підводне життя, включно з міграцією окремих видів і поширенням інвазійних типів. Це могло б створити загрозу для рибних ресурсів, а відтак для забезпечення харчуванням певних регіонів світу.

Тепліший океан важче абсорбує вуглекислий газ, через що посилюється зачароване коло глобального потепління. Але температура ще буде зростати, оскільки феномен Ель Ніньйо, який її підвищує, тільки-но стартував, пише France Presse.

“Хоча існують і короткотермінові чинники, головною довготривалою причиною є, безсумнівно, накопичення вихлопних газів у атмосфері, спричинене людською активністю, передусім спалюванням викопного палива”, — каже Равен Саттон, директор програми кліматичних досліджень в Університеті Редінга.

Останні цифри показують побиття рекордів у різних куточках Землі. Позаминулого понеділка коло берегів Флориди було зафіксовано температуру 38,3 °C. Тижнем пізніше середня температура поверхні Північної Атлантики зросла до рекордно високої — 24,9 °C. Це показали вимірювання американського Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA).

Пік температури в Північній Атлантиці, як правило, настає лише у вересні. Від березня, коли ця частина океану починає нагріватися після зимових місяців, температура була вищою, ніж у минулі роки, а розрив із колишніми рекордами, що були в попередні тижні, зростає. Цей регіон став ключовою точкою вивчення Світового океану.

Середземномор’я на початку липня подолало свій денний рекорд середньої температури у 28,71 °C.

Морські теплові удари стали вдвічі частішими від 1982 року, ідеться в повідомленні Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (IPCC) ООН від 2019 року. До 2100 року вони могли б стати інтенсивнішими вдвічі, якщо не зменшити викиди вихлопних газів.

Використання вугілля, нафти й газу, імовірно, буде в центрі дискусій на майбутньому саміті COP28, конференції ООН зі зміни клімату, що відбудеться наприкінці року в Дубаї.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Молекулярний мотор блищить і крутиться Зоряна дитина