Геополітичні аспекти військового перевороту у Гвінеї

Геополітичні аспекти військового перевороту у Гвінеї
Нещодавно у Гвінеї відбувся військовий переворот, унаслідок якого від влади був усунений президент Альфа Конде. Він очолював країну від 2010 року й не так давно був переобраний на третій термін. Однак тамтешнє населення не дуже задоволене його правлінням, оскільки рівень життя в країні залишається низьким, а за ВВП на душу населення Гвінея займає одне з останніх місць у світі. Тому громадяни переважно позитивно сприйняли зміну влади.

Переворот очолив полковник Мамаді Думбуя, який керував підрозділом боротьби з тероризмом і піратством. Оскільки він служив у французькому іноземному легіоні й навчався у французькому військовому коледжі, деякі експерти вважають, що за зміною влади, ймовірно, стоїть Франція, хоча це лише припущення. Західні країни висловили занепокоєння переворотом у Гвінеї й закликали звільнити чинного президента Альфа Конде. Однак найбільше ситуація обурила Китай і Росію, які вимагають негайно повернути до влади Конде, погрожуючи порушити це питання на Раді Безпеки ООН і закликати до більш радикальних рішень.

Гвінея має значні запаси бокситів і експортує в Китай приблизно 50% цієї породи. Співпрацюють із Гвінеєю в справі видобування корисних копалин, зокрема бокситів, і російські компанії, наприклад “Русал”. Вони мають сильні позиції в країні. Росія також активно допомагала президенту Альфа Конде переобратися на третій термін.

Окрім того, у країні перетнулися зацікавлення Росії і Франції, яка вважає Гвінею, Сахель і регіон Західної Африки зоною своїх інтересів. У минулому держави регіону здебільшого були французькими колоніями. Однак після того, як Конде посилив зв’язки з Росією й Китаєм і заявив про те, що хоче переписати Конституцію, щоб зміцнити свою владу, відносини між Францією та Гвінеєю дещо послабилися.

Натомість Росія посилює свій вплив у регіоні – і не тільки для задоволення своїх економічних інтересів, а й для геополітичного ослаблення Євросоюзу. Формуючи джерела напруження в Африці, вона створює потоки біженців, які прямують у ЄС. У сусідній Малі Кремль неформально допомагає піратам і терористам. Росія також підтримує наркотрафік із країн Латинської Америки через Західну Африку в Європу, щоб так послаблювати ЄС. Зокрема, нещодавно біля берегів Гвінеї було затримане російське судно з великим вантажем кокаїну.

Важко передбачити, як розгортатимуться події у Гвінеї. Та оскільки ситуація в країні залишається складною, це може суттєво вплинути на світові ціни на боксити, вартість яких підвищується через будь-яку політичну нестабільність.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Зустріч Байдена й Зеленського: значення для України Що чекає на Афганістан після перемоги талібів?