Грандіозне відкриття: віднайдено загублений континент

Грандіозне відкриття: віднайдено загублений континент
Провідні світові фахівці віднайшли загублений континент – Нова Атлантида розташована під Хорватією! – йдеться у статті Снєжани Павічь у хорватському виданні “Jutarnji list”.

Під Південною Європою лежить загублений континент, який зник приблизно 100-120 млн років тому. Він простягався від сучасних Альп до Ірану – повідомляє авторитетний науковий часопис “Science”. Учені назвали його Greater Adria, тобто Велика Адріатика або хорватською – Великий Ядран.

Цей континент сформувався приблизно 240 млн років тому, коли відчепився від Гондвани, південного суперконтиненту, який поєднував Африку, Антарктику, Південну Америку і Австралію.

Тектоніка

Від’єднався, щоб через сто років потонути під нашими ногами, під тим, що ми зараз називаємо Південною Європою. Колишня Велика Адріатика об’єднувала територію, що сьогодні охоплює 30 країн. Значна частина Великої Адріатики і тоді була під водою, бо складалася з низки островів і острівців – вважає Доув ван Гінсберген, керівник кафедри палеогеографії і глобальної тектоніки Відділення науки про Землю Університету в Утрехті. Гінсберген і його команда десятиліттями аналізували каміння, яке використовували як ключ, що відкриває двері до зниклого континенту.

Земля вкрита тектонічними плитами, які рухаються. Велика Адріатика належала до африканської тектонічної плити до того, як поступово прослизнула під євразійську тектонічну плиту, під нинішню Південну Європу. Прослизання розпочалося приблизно сто млн років тому і не завжди проходило гладко. Наслідками “тертя” двох плит є сучасні пасма гір у Європі, як-от Альпи, Апеннінські чи Дінарські хребти.

Магнітне поле

Окрім гірських хребтів, потонулий континент залишив після себе шматки каміння і скель. Гінсберген і його колеги використовували це каміння як кубики у мозаїці, щоб отримати ширшу картину. Зокрема, вони досліджували орієнтацію дрібних магнітних речовин у камінні та сліди первісних бактерій, які виробляли магнітні частинки, щоб орієнтуватися у магнітному полі Землі. Коли бактерія помирала, магнетизований мінерал зберігався в осаді. З часом осадтвердів і перетворювався на каміння, несучи у собі послання, якому понад сто млн років, з даними про своє розташування щодо магнітного поля Землі.

Так Гінсбергенові вдалося відслідкувати рух скель і відкрити затонулий континент. Фрагменти породи, що залишилися від континенту, сьогодні можна знайти у Італії – від Венеції до Турину, або ж у хорватській Істрії – йдеться у “The National Geographic”.

І ще до цього відкриття геологи наштовхувалися на сліди зниклого континенту, але проблемою було те, що його залишки розтяглися на 30 країн, кожна з яких вивчала ці знахідки на своїй території окремо.

Джерело

Пов'язані статті


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ