Грізна кооперація

Грізна кооперація

Більшість з нас воліє не думати про карієсотворчі мікроорганізми, котрі атакують нашу ротову порожнину. Вони покривають наші зуби, живляться цукрами, які ми споживаємо, і виділяють кислоти, що проїдають дірки у нашій зубній емалі. Повний образ є ще мерзеннішим – пише Деніел Леонард у часописі Scientific American.  

У новому дослідженні, описаному в Proceedings of the National Academy of Sciences USA, довели, що зліпки грибків і бактерій можуть співпрацювати між собою, «мандруючи» або ж «скачучи» по поверхні зубів і поширюючи карієс значно швидше, ніж самі бактерії чи грибки. 

«В минулому вважали, що бактерії просто чіпляються одна за одну, викликаючи пошкодження» – каже співавтор досліджень Гіун (Майкл) Ку, мікробіолог та дантист з Університету Пенсильванії. Його група взяла взірці слини малих дітей, вражених важкою формою карієсу зубів, і виявила в них наявність природних накопичень бактерії Streptococcus mutans і грибків Candida albicans, котрих немає в слині дітей зі здоровими зубами. Спостереження за цими скупченнями під мікроскопом принесло несподіванку: вони найімовірніше здатні виконувати складні рухи.

Малі клітини бактерій зосереджуються навколо стержня кожної з грудок, утворюючи липкі повʼязання, що утримують все вкупі. Більші, паличкоподібні грибки причіпляються ззовні, немов «кінцівки», які пересувають цю зростаючу структуру. Передні з них іноді виконували рухи, що нагадували ходіння, а навіть скачки, призводячи до швидкого переміщення зліпків уперед, тоді коли задні залишалися на основі. Коли дві такі групи опинялися близько одна до одної, то деколи вони «простягали назустріч руки», а потім поєднувалися. 

Мікроорганізми в ротовій порожнині «нагадують спільноту, котра намагається розширити свою територію», здобути нові терени і нові джерела цукрів – каже Жі Рен, котрий проходить докторантське стажування в лабораторії Ку і є одним з головних авторів цього дослідження. Колектив дослідників ствердив, що партнерські групи бактерій та грибків зростали швидше і їх важче було усунути механічними діями чи хімічними сполуками для знищення мікроорганізмів, ніж поодинокі грибки чи бактерії. 

«Новизною, яку привносить ця праця, є просторово-часовий опис «поведінки» таких структур» – говорить Юдіт Бенсен, мікробіолог з Університету Іллінойс в Чикаго, котра не брала участі у тому новому дослідженні. Більшість досліджень під мікроскопом стосується мікроорганізмів, знерухомлених консервувальними хімічними сполуками, натомість, у цьому дослідженні спостерігали за живими, рухомими організмами. «Коли я побачила знімки з тієї публікації, то оніміла».Подальші дослідження можуть окреслити, хто перебуває під найбільшою загрозою виникнення накопичень бактерій і грибків та як найкраще з цим впоратись – каже Рен. Зараз карієс є неймовірно поширеним і небезпечним в усьому світі, додає він – а дослідження взаємодії між бактеріями і грибками можуть нам допомогти захиститися від їхньої територіальної експансії.   

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Міксер із мікробами Чи можна розмовляти з котом?