Чи підтримує Туреччина Україну?

Чи підтримує Туреччина Україну?

На початку липня цього року президент України Володимир Зеленський побував із робочим візитом у Туреччині, де зустрівся з її очільником Реджепом Ердоганом. Нещодавно Ердоган виграв президентські вибори, що було нелегко, оскільки його супротивник від опозиції Кемаль Киличдароглу також мав суттєвий рівень підтримки й набрав 45 % голосів. Тож сьогодні Р. Ердоган повинен виконати свої передвиборчі обіцянки й розв’язати низку внутрішньополітичних проблем, зокрема збільшити економічне зростання країни, зміцнити ліру тощо. Він також має посилити зовнішньополітичний авторитет Туреччини, перетворивши її на потужного регіонального лідера. У цьому контексті припинення російсько-української війни було б дуже вигідним для Туреччини, оскільки посилило б її позиції як у регіоні, так і у світі.

Туреччина підтримує суверенітет і територіальну цілісність нашої країни, зокрема на засіданнях Генасамблеї ООН вона завжди займає проукраїнську позицію. До того ж Реджеп Ердоган вважає Крим українським. Це великою мірою пов’язано з тим, що лідер Туреччини активно підтримує кримських татар, які мають потужну проукраїнську позицію. Він неодноразово засуджував репресії проти кримськотатарського населення і звертався до Володимира Путіна з проханням не переслідувати корінне населення Криму. Крім того, кримські татари, що мешкають у Туреччині, здебільшого підтримали Ердогана на президентських виборах.

Проте Туреччина досить активно співпрацює і з Росією. Зокрема, завдяки їй РФ частково обходить європейські санкції, також останнім часом між країнами суттєво посилилася торгівля. Туреччина активно приймає російських туристів, сьогодні їх тут налічується майже мільйон, оскільки в умовах російсько-української війни охочих серед російських туристів відпочити в Криму дуже мало. Країни співпрацюють також у сфері енергетики, зокрема Росія будує в Туреччині атомну електростанцію. 

Крім того, під час військового заколоту Пригожина Путін звертався по допомогу також і до Ердогана. І хоча той не пообіцяв військового сприяння, але морально підтримав російського диктатора, оскільки також пережив військовий бунт. Для Путіна це було досить важливо, адже Туреччина є потужною державою, членом НАТО, тож навіть моральна підтримка турецького лідера дещо підвищила зовнішньополітичний авторитет російського диктатора. 

Саме тому деякі експерти вважають, що Туреччина займає проросійську позицію й Україні не варто з нею активно співпрацювати. Частково це так, але потрібно розуміти, що Туреччина керується насамперед своїми національними інтересами. Так, їй вигідно співпрацювати з Росією, оскільки це сприяє посиленню її економіки. А геополітично Туреччині вигідно підтримувати Київ, адже повернення Криму Україні суттєво підвищить становище Туреччини в регіоні Чорного моря, де поки що провідну роль відіграє Росія, яка перетворила Крим на військово-морську базу. Тому послаблення РФ для Туреччини буде сприятливим, а от остаточний розпад — ні, оскільки тоді посилиться хаос на її кордонах і Анкарі доведеться домовлятися із численними суб’єктами, що залишаться після розпаду Росії. Також може виникнути великий потік біженців із РФ, з яким Туреччині буде нелегко впоратися.

Отже, на зустрічі Володимир Зеленський і Реджеп Ердоган обговорили посилення українсько-турецької співпраці. Очільник України подякував Ердогану за підтримку ініціатив зі звільнення українських військовополонених. Україна вдячна Туреччині також і за військову підтримку, оскільки турецькі “Байрактари” дуже допомогли українським військовим, особливо на перших етапах війни. Сторони говорили також про “зернову угоду”, й Анкара підтвердила, що й надалі буде підтримувати їхню реалізацію. Зокрема, Ердоган зазначив, що спробує переконати кремлівського диктатора, щоб їх продовжили на 2 роки. У політичному плані Туреччина й надалі буде підтримувати принципи суверенітету й територіальної цілісності України. 

Одним із ключових питань перемовин була підтримка Анкарою вступу України до НАТО. Туреччина — одна із потужних країн регіону, до її думки дослухається багато сусідніх держав. Упродовж певного часу вона блокувала вступ Фінляндії й Швеції до Альянсу. І лише нещодавно Стокгольм і Анкара домовилися про умови, за яких Туреччина підтримає входження країни в НАТО: Швеція має ухвалити антитерористичне законодавство й не підтримувати курдів. Тому Україні дуже важлива позиція Туреччини. І на пресконференції 7 липня Ердоган зазначив, що Україна заслуговує на вступ до НАТО, проте зауважив, що це колективне рішення всіх членів Альянсу й потрібно враховувати думку кожної країни.

Отже, візит Володимира Зеленського до Туреччини був результативним, оскільки зміцнив українсько-турецькі відносини й посилив економічну співпрацю між країнами. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Чи можна реалізувати “мирний план” африканських країн? Результати саміту країн ЄС у Молдові