Імунний паспорт: загроза чи необхідність?

Імунний паспорт: загроза чи необхідність?
Кожен із нас унікальний: відбитки пальців, форма вух, запах. Але ця унікальність не тільки зовнішня, наші клітини також неповторні. На тлі світової пандемії коронавірусу Covid-19 уряди різних країн шукають ефективні способи гарантування безпеки й мінімізації загроз, які може викликати нова хвиля пандемії?. Одним із таких способів є запровадження імунного паспорта у вигляді додатку з QR-кодом або браслета. На думку фахівців, такі паспорти можуть з’явитися вже за 2-3 роки.

Імунний паспорт, який мають визнати всі держави, повинен підтверджувати, що людина не є носієм коронавірусу Covid-19 і в її крові вже є антитіла. Тобто таке “біологічне посвідчення” зможуть отримати ті, хто вже перехворів або має природний імунітет.

Про можливість введення імунного паспорта вже заявили США, Китай, Росія, Німеччина, Великобританія та Італія. Тестування на наявність антитіл почалися в Китаї, Сінгапурі, Великобританії і США.

16 квітня британська компанія Bizagi випустила додаток “CoronaPass”, який може використовуватися як імунний паспорт. У додатку будуть міститися зашифровані дані про наявність імунітету до Covid-19, надані певною медичною організацією.

Що дає імунний паспорт? Власники імунних паспортів зможуть повернутися до звичного способу життя, наприклад працювати у сфері послуг і подорожувати під час пандемії, яка може тривати ще рік або два – поки не знайдуть вакцину. Відповідні органи перевірятимуть QR-код у паспорті та надаватимуть дозвіл на цю діяльність. Подібна функція вже є в додатку Alipay в Китаї – якщо людина здорова, їй присвоюється зелений QR-код, а якщо хвора – червоний. Коди перевіряють під час відвідування громадських місць.

Уже з 12 квітня 2020 року в Китаї охочі зупинитися в пекінських готелях повинні надати довідку про відсутність у них коронавірусу. Документ має бути виданий не раніше ніж за тиждень до заселення. Щоб уникнути фальсифікації довідок, у них вказують спеціальний код. В Іспанії асоціація готельєрів Мадриду розглядає впровадження сертифіката “Готелі без коронавірусу”, який видаватимуть, якщо персонал закладу і його відвідувачі не заражені. У Чилі власникам таких посвідчень дозволять повернутися до роботи в приватному секторі. Експерти Deutsche Bank у Німеччині висловили думку, що такі довідки могли б стати перепусткою для туристів. А тих, у кого їх немає, можна було б зобов’язати проходити 14-денну самоізоляцію після прибуття. Авіаперевізник Emirates вже почав робити експрес-тести просто в аеропорту. Їхній результат стає відомий через 10 хвилин.

Соціальні наслідки. Якщо такі паспорти все ж введуть, то може з’явитися каста “обраних”, яким будуть доступні подорожі й певні професії. Якщо це станеться, то не виключено, що заради “корочки” перехворіти коронавірусом багато хто захоче навмисно.

Ще один аргумент проти повального видавання “біологічних посвідчень” й обмеження пересування у зв’язку з цим – це зменшення шансів на отримання колективного імунітету. Також є небезпека того, що з’явиться чорний ринок таких документів.

Недоліки. Багато вчених ставлять під сумнів доцільність введення паспортів імунітету, адже досі ніхто не знає, як довго отриманий імунітет захищає тих, хто перехворів, і чи виробляється він у всіх. Немає сенсу вводити імунні паспорти, поки вчені не доведуть, що людина не може заразитися повторно. Так, із 175 пацієнтів із Китаю, що видужали, у 30% виявлено низьку кількість або повну відсутність антитіл до Covid-19.

На думку професора Пітера Опеншоу з британської урядової групи, що бореться з загрозами від респіраторних вірусних захворювань, імунні паспорти варто зробити тимчасовим заходом, а люди, які отримали такий документ, повинні бути під постійним наглядом, адже вчені поки не з’ясували, як довго діє імунітет після Covid-19. Керівник лабораторії з виявлення патогенів в Інституті Пастера Марк Елуа також повідомив, що, оскільки Sars-Cov-2 є абсолютно новим вірусом, поки неясно, чи отримають імунітет усі інфіковані, особливо ті з них, у кого не було симптомів.

Тому вчені не виключають, що протидіяти повторному зараженню можуть і інші чинники імунної відповіді. Тобто наявність антитіл – не єдине свідчення того, що імунітет є, а їхня відсутність не означає, що організм не зможе захиститися в разі повторного зараження, оскільки, як правило, зустріч із вірусом викликає реакцію імунної пам’яті.

Під питанням і якість розроблених тестів на Covid-19. У Британії, наприклад, третина їхніх результатів була некоректна. Такі тести мають бути вкрай чутливими, визначати тільки новий коронавірус і не реагувати на антитіла, що захищають від інших коронавірусних інфекцій, адже в крові людини також можуть бути антитіла, наприклад від грипу з групи коронавірусів.

До того ж, якщо паспорт буде надто дорогим, не всі зможуть його придбати, хоча від цього, ймовірно, виграє внутрішній туризм.

Україна також буде тестувати громадян на імунітет до Covid-19. Тести вітчизняного виробництва МОЗ планує розподілити різними містами, щоб з’ясувати картину і зрозуміти, чи виробився колективний імунітет. Головний санітарний лікар Віктор Ляшко заявляв, що тести на наявність імунітету можуть стати одним із варіантів виходу з карантину. За словами міністра охорони здоров’я Максима Степанова, з часом в Україні мають проводити понад 10 тисяч таких тестів у день.

Отже, запровадити “біологічне посвідчення” буде доволі складно, адже  терміни дії такого документу викликає сумніви: з моменту його отримання до приїзду в іншу країну може пройти багато часу й людина може заразитися повторно. Навіть позитивний тест на антитіла не гарантує наявність імунітету, натомість він може означати, що на момент тестування людина заражена коронавірусом. Не у всіх здорових людей є антитіла.

За даними ВООЗ, на цьому етапі пандемії немає достатніх даних про ефективність антитіл опосередкованого імунітету, щоб гарантувати точність “біологічного посвідчення”. Люди, які вважають, що в них імунітет до інфекції, бо вони отримали позитивний результат тесту, можуть проігнорувати рекомендації Організації охорони здоров’я. Отже, використання таких сертифікатів може збільшити ризики подальшої передачі вірусу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Інфодемія «Коронавірус» і політичні зловживання