Люди майбутнього

Люди майбутнього

У 1920 році, коли люди ще мріяли про утопії та майбутнє, а не шпорталися в історії та турбувалися про добробут сьогодення, Карел Чапек познайомив європейську аудиторію із роботами. Драма “Р.У.Р.” стала культовим твором у каноні наукової фантастики, тож чехи вважають Чапека взірцем техномислителя. Але ми знаємо, що автора цікавили закони не робототехніки, а людськості: як із неприродного й сурогатного пробирається живе й життєствердне — милосердя, самопожертва чи любов. Відтоді у високому мистецтві та популярній культурі виробився окремий жанр — страшилки про повстання машин, стосунки живого й неживого з обов’язковою присутністю у всіх візіях майбутнього якогось гуманоїда, себто людиноподібного робота. Але водночас не припинялося й розроблення гуманоїдів, тож, мабуть, не варто сумніватися, що в майбутньому вони стануть такими ж звичними машинами, як телефони чи дрони.

Нещодавно з’явилася новина, що у Вроцлаві вчені активно будують синтетичну людину, щоправда, почали вони із частин тіла. Робота створила компанія Clone Robotics, яка є стартапом із виготовлення недорогих гуманоїдів. За задумом розробників, ці машини зможуть виконувати всю роботу, яку не хочуть робити люди: від прибирання будинків до роботи на складальних лініях на заводах. Поляки вважають, що ключ до досягнення цієї мети — створювати машини максимально фізично схожими на людину. І компанія зробила перший крок на цьому шляху — взялася за найскладнішу частину людського тіла — руки. Того місяця вона представила чергову версію синтетичної руки, яку вчені розробляли майже десять років. Як і людська рука, вона містить кістки, зв’язки та м’язи — щоправда, штучні. Також вона має запрограмовані жести (майже 30 варіацій), що дає їй змогу рухатися напрочуд реалістично. Кістки були відлиті з вуглецевого волокна, яке, за словами вчених, міцне, але дешеве. Решта руки зроблена з м’яких матеріалів, зокрема і 37 м’язів, які контролюються за допомогою гідравлічної системи. Наразі ці м’язи можуть витримати більш як пів мільйона циклів скорочення і розширення, а пальці досить сильні, щоб захопити й утримати певнувагу. 

І все це поляки зробили за менш як три тисячі доларів, що, найімовірніше, стимулюватиме приплив грошей у цей стартап і розроблення наступних фрагментів людини. Фірма залучила понад 640 тис. доларів від інвесторів і заявляє, що 16 передових лабораторій штучного інтелекту вже зробили попередні замовлення на гуманоїдну руку. Поляки будуть продавати її вже цього року. Учені також взялися за плечі та тіло. Гуманоїд матиме жорсткий хребет, рухому шию, дві руки з кистями та 124 м’язи. Кажуть, що розробками дуже зацікавилися фірми, які стрижуть траву — звучить чудово, трава як рушій прогресу! Ще в школі нам розповідали, що ссавці злізли з дерев заради трави й десь згодом завдяки цьому з’явилися ми, люди. Тепер косіння трави може допомогти створити гуманоїдів! У Вроцлаві також розробляють мозок для роботів, який дасть їм змогу набувати нових навичок, переглядаючи ролики, на яких люди виконують певні завдання.Компанія заявляє, що зможе перенавчати гуманоїдів за лічені хвилини, а кінцева мета полягає в тому, щоб вони могли призвичаїтися робити будь-що, переглянувши лише одне  демонстраційне відео.

Поляки та їхні гуманоїди показують, як швидко можна зайняти певну перспективну нішу досліджень і розробок. Більш відома у світікомпанія, яка робить чудових роботів, — це Boston Dynamics. Гуманоїд цієї фірми під іменем Atlas не має рук, але в нього є пара ніг, на яких він може бігати, стрибати й навіть танцювати. Зараз машина є дослідницькою платформою, її не можна купити. Але в компанії заявляють, що вже працюють над практичними моделями, які зможуть “косити траву”. Apptronik, ще один американський стартап із Техасу, розробляє гуманоїда загального призначення. Очікується, що робота, який отримав влучну назву “Аполлон”, можна буде використовувати також для виконання позаземних місій. У продаж він надійде вже наступного року.

Крім косіння трави, у країнах капіталістичного заходу є ще вдосталь роботи, якуне хочуть виконувати навіть українці. Доставка, завантаженнячи навіть перевезення товарів на далеку відстань. Тому логістика такої компанії, як-от Amazon, — це максимально роботизована сфера. Для завантаження товарів можуть використовувати гуманоїда Digit від компанії Agility Robotics з Орегону, який не має рук, але здатний захоплювати важкі предмети та переносити їх. Це фактично мандрівний  автонавантажувач, який можна програмувати та яким зручно керувати. Компанія зібрала 150 млн доларів, щоб збільшити виробництво, й обіцяє скоро розробити модель з обличчям і руками.

Ну і як же без Ілона Маска, компанія якого оголосила про плани створити гуманоїда ще у 2021 році. У вересні 2022-го Tesla представила кілька прототипів свого бота Optimus. І хоча вони не були справжніми технологічними дивами, багато хто в робототехнічній спільноті був вражений тим, як швидко Tesla їх розробила. Якщо компанія зможе зберегти цей темп і вкластися в приблизно20 тис. доларів на одного гуманоїда, то це суттєво змінить ринок праці на планеті. Зараз ціна штучної людини велика, тож компанії, як-от стартап із Вроцлава, які можуть зменшити собівартість робота, матимуть більші шанси на глобальний розвиток. Наприклад, лондонська фірма Shadow Robot також створила штучну руку, яка може рухатися так само, як і реальна. Але ця рука дорога, кілька місяців тому її продавали за сотню тисяч доларів, тож такі штуки можуть дозволити собі хіба великі університети чи глобальні компанії.

Через сто років після того, як Карел Чапек описав майбутній світ людей і машин,робототехніки стверджують, що моделювання андроїдів за зразком людського тіла є таким складним інженерним завданням, що краще було б розробити простіших роботів для виконання конкретних завдань, як-от косіння трави. Але компанії, що створюють людиноподібних роботів, вважають цей виклик вартим уваги, бо наш світ уже спроєктований під людську форму, тому дуже зручно мати людиноподібні машини. Для людей, які втратили фрагменти тіла у війнах останнього часу, такі дослідження теж несуть обіцянку — як не зцілення, то бодай “штучної нормальності”. Якщо хоча б одна з названих компаній створить гуманоїда з такими самими фізичними можливостями, як у людини, то ми зможемо навчити його робити все, чого саміне хочемо виконувати. І якщо компанії зможуть зробити роботів такими дешевими, як планує стартап із Вроцлава, то вони здійснять революцію у світі праці. Ну а потім роботи звершатьуже іншу революцію — повстання проти людей! Бодай так фантазував Карел Чапек. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Мистецтво як безлад  Революція однієї соломинки