Модифіковані бактерії відкривають рак

Модифіковані бактерії відкривають рак

Метод генетичних модифікацій бактерій, завдяки якому вони навчилися розпізнавати рак товстої кишки в живому організмі, може бути використаний для діагностики й інших новотворів, а навіть і інфекцій – пише Войцєх Міколушко в польському інтернет-проекті projektpulsar.pl

Коли ми розпочинали цей проект 4 роки тому, то навіть не були впевнені, чи взагалі можливо використання бактерій для викривання ДНК ссавців – розповідає Джеф Гейсті з американського Університету Каліфорнії у Сан Дієго. Тим більше захоплення викликає результат, описаний в Science 11 серпня 2023 року групою вчених, яку він очолює. 

Науковці використали здатність мікроорганізмів для отримання ДНК з середовища чи з інших клітин. Для експериментів вибрали бактерії Acinetobacter baylyi, котрі природньо появляються в кишках людей і не викликають жодних захворювань. Потім модифікували їхні гени такими чином, що в них виникла стійкість до антибіотику канаміцину – але тільки тоді, коли бактерія отримала ззовні мутований ген KRAS. Така його версія є характерною для клітин раку товстої кишки. Якщо бактерія отримала не мутований ген KRAS, то не здобувала стійкості на антибіотик. Потім достатньо було вирощувати мікроорганізми на поживній суміші, що містить канаміцин.  

Якщо вони утворювали виразні, зелені колонії – то поглинули ген раку. Якщо на поживній суміші не було нічого помітно – це означало, що бактерії відмерли, оскільки не викрили новотвору і антибіотик їх убивав. Дослідники перевірили цю думку на вирощуванні людських клітин та на живих мишах. В обох ситуаціях бактерії  Acinetobacter baylyi  викривали ген раку. 

Вчені вважають, що їхній метод може успішно використовуватись для діагностики ще й інших новотворів, а також інфекцій. Достатньо лише «налаштувати» бактерії на викривання відповідних генів. Інша частина «оснащення» вже є готовою. 

Проф. Сіддхартха Мукерʼєе з Колумбійського університету, онколог, автор нашумілих книг «Імператор серед хвороб» та «Ген», вказує на те, що це відкриття прокладає шлях до майбутнього, коли захворювання будуть лікувати клітинами, а не таблетками. Жива бактерія, котра здатна викрити ДНК в кишках, дає надзвичайні можливості діяти як охоронець, котрий шукає і знищує рак товстої кишки і багато інших новотворів – підсумовує вчений.  

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Молекулярний мотор блищить і крутиться Зоряна дитина