У ПАР відбувся саміт БРІКС 

У ПАР відбувся саміт БРІКС 

23–24 серпня 2023 року в Йоганнесбурзі відбувався саміт БРІКС, на якому були представники понад 30 країн Глобального Півдня. Особисто на саміт прибули очільник КНР Сі Цзіньпін, лідер Бразилії Луїз Інасіо Лула да Сілва і прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді. Кремлівський диктатор Володимир Путін не зміг з’явитися на зустріч, оскільки Міжнародний кримінальний суд видав ордер на його арешт за злочинну депортацію українських дітей.

Ключові питання, що обговорювалися на саміті, — це розвиток співпраці між країнами БРІКС, геополітична ситуація у світі, зокрема домінування США та країн Заходу, прийняття нових членів до спільноти. Лідирувати на саміті намагався Китай, очільник якого під час промови зазначив, що держави БРІКС мають активізувати як економічну, так і геополітичну співпрацю, щоб посилити свої позиції у світі й протидіяти впливу західних країн, зокрема США, які, на думку Китаю, намагаються нав’язувати свої цінності іншим державам, а іноді й втручаються у їхні внутрішні справи. 

Міркування Китаю можна зрозуміти. Ця країна прагне вийти на провідні позиції у світі, тож їй потрібна максимальна підтримка інших країн, особливо держав Глобального Півдня, які не мають чітко визначеної зовнішньополітичної позиції й на міжнародній арені намагаються дотримуватися нейтралітету. Частина країн підтримала погляди Китаю, проте Індія, Бразилія, ПАР мають свої міркування. Вони прагнуть проводити політику багатовекторності й співпрацювати з різними центрами сили, що може мати для них суттєві економічні вигоди. Індія, наприклад, є конкурентом Китаю в Південно-Східній Азії, оскільки бореться за впливи в цьому регіоні. Крім того, ці країни сперечаються через прикордонні території в штаті Джамму та Кашмір. Тому Індія намагається займати незалежну від Китаю позицію і розвиває активну співпрацю зі США та країнами Євросоюзу. Вона також торгує із Росією і не підтримує санкцій проти неї. Бразилія теж не хоче бути тільки на боці Китаю і прагне розвивати активні економічні відносини зі США. ПАР намагається стати лідером серед африканських країн, а тому теж конкурує з Китаєм, який посилює свої впливи в Африці.

Роль Росії серед учасників БРІКС суттєво послабилася, оскільки її вже не розглядають як вагомого геополітичного гравця. Кремлівський диктатор В. Путін виступив онлайн на початку саміту. Він намагався протягнути в підсумкову резолюцію схвалення російської агресії проти України, але ніхто з учасників його пропозицію не підтримав. Це стало черговою міжнародною поразкою Росії.

Важливим було також питання прийняття нових учасників у БРІКС. Так, заявки на вступ в об’єднання подали приблизно 30 країн Глобального Півдня, серед яких Саудівська Аравія, Аргентина, ОАЕ, Алжир, Куба, Демократична Республіка Конго, Коморські острови, Габон, Іран, Єгипет, Індонезія тощо. Прийняття таких країн до БРІКС суттєво посилить його міжнародні позиції й зможе перетворити групу на один із найпотужніших економічних міжнародних блоків, який може конкурувати з іншими регіональними об’єднаннями. Проте країни БРІКС неоднозначно ставляться до прийняття нових членів. Індія, наприклад, беззастережно підтримує їхнє залучення, а от Китай має дещо поміркованішу позицію, оскільки боїться, що його провідну роль в організації послаблять. 

Остаточно до БРІКС прийняли Ефіопію, Єгипет, Іран, Саудівську Аравію, Аргентину й ОАЕ. Чи залишиться назва об’єднання старою, ще не вирішено. Проте групу будуть об’єднувати здебільшого економічні зв’язки, оскільки інтереси цих країн занадто різноспрямовані. Так, Іран і Саудівська Аравія впродовж тривалого часу мали напружені відносини (та й сьогодні вони не є теплими). ОАЕ хочуть посилити свої позиції на Близькому Сході, що не дуже подобається Саудівській Аравії. Ефіопія та Єгипет постійно сперечаються через водні ресурси, зокрема через розподіл вод Блакитного Нілу. Тому спільних цінностей і єдиної геополітичної мети це об’єднання поки що не має. Хоча Китай і намагається протиставити БРІКС США як своєму головному конкуренту, проте Індія, Бразилія, Саудівська Аравія активно співпрацюють зі США й не прагнуть до конфронтації з ними.

Загалом саміт БРІКС відбувся на високому рівні. Країни обговорили низку важливих питань і домовилися про подальшу активізацію економічних і політичних відносин. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Геополітичні наслідки військового перевороту в Нігері Результати засідання Ради Україна — НАТО щодо “зернової угоди”