Мюнхенські пазли… не склалися

Мюнхенські пазли… не склалися
На Мюнхенській конференції було оприлюднено звіт із безпеки під назвою “Великий пазл: хто підбере частини?”. Та чи то з пазлами в організаторів Мюнхенського форуму не склалося, чи то картинку переплутали, а зібрати мозаїку так і не вдалось.

Пазл 1. До красивих чи розумних.Цьогорічна Мюнхенська конференція засвідчила серйозні протиріччя між Німеччиною і США, зокрема й щодо “Північного потоку-2”. На думку канцлерки Німеччини Ангели Меркель, газопровід не може зробити Німеччину залежною від російських поставок, адже немає значення, з якої саме труби надходить газ із РФ – через “Північний потік-2” чи через газогін на території України. “Німеччина в найближчі роки залишатиметься надійним ринком збуту в тому, що стосується природного газу, звідки б він не надходив”, – сказала А. Меркель, зазначивши, що Україна обов’язково повинна залишитися транзитером російського газу. Ще одне твердження канцлерки про майбутнє поставок палива було, очевидно, адресоване американцям: “Якщо під час “холодної війни” ми імпортували великі обсяги російського газу, я не знаю, чому тепер ситуація може настільки погіршитися, щоби сказати, що Росія більше нам не партнер”.

Імовірно, А. Меркель усе ж пам’ятає про “надійні поставки” газу зі СРСР, а от про газову блокаду балтійських країн на початку 1990-х Росією та газову війну між Росією та Україною в другій половині 2000-х Європа мовчить і тепер.Сьогодні вже немає сумнівів, що ті випадки були політично вмотивовані, а про жодну комерційність не йшлось.

“У 2014 році різко змінилася ситуація, у 2019 році все виглядає погано. Геостратегічно Європа не має права розривати відносини з РФ. З одного боку, я за Петра Порошенка, з іншого – питання “Північного потоку-2” для мене також залишаються дуже важливими”, – заявила канцлерка. Як же має реагувати Америка, коли А. Меркель стверджує, що Німеччина не збирається виключати Росію зі свого поля зору?

Відповіддю на слова канцлерки стала заява віце-президента США Майка Пенса, який підкреслив незмінність позиції США щодо будівництва газопроводу й закликав Євросоюз переймати американську принциповість і послідовність. До того ж М. Пенс сказав, що країни Заходу, які підтримують “Північний потік-2”, стають заручниками Росії.

Пазл 2. Зробімо спілку – я не дам нічого.Під час виступу на Мюнхенській конференції Майк Пенс також закликав країни НАТО збільшити витрати на оборону до 2% ВВП, як це передбачають зобов’язання, взяті державами на саміті Альянсу в Уельсі у 2014 році. За його словами, 20% від цієї суми потрібно буде “направляти на закупівлі”. Ця заява віце-президента США, імовірно, була критикою Німеччини та політики А. Меркель, яка неодноразово стверджувала, що до 2024 року ФРН не зможе витрачати на оборону понад 1,5% ВВП.

Канцлерка також вкотре нагадала, що Німеччина виділяє мільйони на гуманітарну та економічну допомогу нестабільним країнам, а це, на її думку, сприяє безпеці НАТО й частково скасовує необхідність інвестувати в армію. Натомість міністерка оборони ФРН Урсула фон дер Ляєн у своєму виступі визнала справедливість вимог США щодо збільшення видатків країн-членів НАТО на оборону.

Пазл 3. Європейські збройні сили.У звіті Мюнхенського форуму йдеться, зокрема, про те, що “ЄС погано підготовлений” до нової конкуренції наддержав, а тому Європа потребує “більшої стратегічної автономії”. Якщо ж НАТО не досягне безпекової незалежності, ні в кого в Європі нині немає продуманого “плану Б”. Насправді ж “запасним варіантом” може стати “європейська армія”, ідею створення якої висунув президент Франції Еммануель Макрон.

7 листопада 2018 року Франція, Німеччина, Бельгія, Велика Британія, Данія, Естонія, Нідерланди, Іспанія та Португалія об’єднались у Коаліцію європейських збройних сил. За словами Е. Макрона, “європейська армія” покликана зменшити залежність від США.

Росія завжди хотіла послабити та розколоти НАТО й Євросоюз. Міністр закордонних справ РФ С. Лавров у своєму виступі на конференції зазначив, що Москва нічого не має проти європейських регіональних ініціатив, та натомість Мюнхен має поважати регіональні ініціативи РФ на морі.

На думку міністра закордонних справ Польщі Яцека Чапутовича, потрібно зміцнювати військову синергію в рамках європейської частини НАТО, а не створювати незалежну від Альянсу армію. До того ж він вважає, що запобігти загрозам у Центрально-Східній Європі можна лише з допомогою Америки.

Пазл 4. Україна. Що робити з нею?Експерти Мюнхенської конференції переконані, що у 2019 році розбіжності між Росією й Заходом через Україну триватимуть, а в справі мирного вирішення конфлікту на Донбасі не буде прогресу до президентських виборів. Вступ України та інших пострадянських країн до НАТО і ЄС вони вважають малоймовірним.

Німецький євродепутат Манфред Вебер, виступаючи на Мюнхенській конференції, звернув увагу на збільшення розриву між східною й західною частинами Європи, особливо в контексті припинення дії Договору про ліквідацію ракет середньої та малої дальності (ДРСМД). На його думку, Євросоюз має побудувати систему протиракетної оборони разом з Україною. Віце-президент США Майк Пенс на Мюнхенському форумі запевнив, що Вашингтон надаватиме Україні військову підтримку й берегтиме її, поки триватиме агресія: “Хочу сказати вам та всьому українському народові дуже просту річ: ми разом із вами та підтримуємо вас. Останні події біля Керченської протоки нагадують нам про виклики, з якими стикається Україна через агресію Росії. Хочу запевнити: США продовжать підтримувати Україну. Ми надалі співпрацюватимемо, щоби досягти безпеки у Європі”.

Отже, партнерство, що склалося після Другої світової війни, опинилося під загрозою. На Мюнхенській конференції стали помітні тріщини в трансатлантичній співпраці США й Німеччини, США та Євросоюзу. Світ знову щонайменше на рік залишиться в стані геостратегічної невизначеності, адже спроби врятувати старий міжнародний порядок є надто кволими.

У заключному слові голова Мюнхенської конференції Вольфґанґ Ішинґер сказав: “Якщо в попередні роки ми давали нашій конференції назву “До краю прірви й назад” і думали, що це, можливо, перебільшення, то зараз більшість учасників вважає, що ця проблема справді є”. Це схоже на старий анекдот: “Ще рік тому ми стояли на краю прірви. Сьогодні ж ми зробили крок уперед”.

 

Використання матеріалів «Matrix-divergent» дозволяється за умови посилання на «matrix-info.com»
Для інтернет-видань обов’язкове зазначення автора публікації та пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання у першому абзаці на конкретний матеріал. 
Думки, викладені у публікаціях, відображають позицію їх авторів. Відповідальність за достовірність фактів, цитат, власних назв та інших відомостей несуть автори. Редакція може не погоджуватись із думкою авторів публікацій.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ