Наслідки парламентських виборів в Італії для України

Наслідки парламентських виборів в Італії для України

В Італії наприкінці вересня відбулися парламентські вибори. Перемогла на них партія “Брати Італії”, яка набрала 25 % голосів. Очолює політсилу права політикиня Джорджія Мелоні. Партія входить у правий блок, який загалом здобув приблизно 45 % голосів. До нього належать також політсили “Уперед, Італіє!” під керівництвом Сільвіо Берлусконі та “Ліга”, яку очолює Маттео Сальвіні. Ліві дістали 25 %, популістський “Рух п’яти зірок” – 16 %. Отже, праві впевнено перемогли й прем’єркою Італії вперше стане жінка.

Попередній уряд на чолі з Маріо Драгі змушений був піти у відставку, оскільки розпалася тогочасна урядова коаліція. Партія “Рух п’яти зірок”, яка раніше підтримувала Драгі, вирішила здійснити демарш і не проголосувала за урядовий законопроєкт про допомогу населенню через інфляцію. Політсила почала втрачати підтримку виборців, тож її керівництво вирішило, що партії краще перейти в опозицію, яка сприятиме підвищенню її рейтингу. Італійський парламент намагався врятувати урядову коаліцію, але праві політсили майже заблокували її роботу, тож Драгі змушений був залишити свою посаду. Для формування нового уряду й коаліції провели парламентські вибори.

Яку політику проводитиме урядова коаліція й чи буде вона сприятливою для України? У внутрішньополітичному житті вона обіцяє насамперед покращити економічну ситуацію, уповільнити зростання цін на енергоносії й комунальні послуги, забезпечити захист соціально вразливих груп населення. У зовнішній політиці Джорджія Мелоні продовжуватиме курс на посилення співпраці зі США як ключовим євроатлантичним партнером і європейськими країнами. Також прем’єрка з високою ймовірністю буде підтримувати Україну, як це робив її попередник М. Драгі. Він, до речі, декілька разів приїжджав в Україну.

Проте ставлення до нашої країни в усього правого блоку не є таким однозначним. Партії “Уперед, Італіє!” та “Ліга”, що також входять до нього, мають певні проросійські симпатії. За даними деяких експертів, ці політсили частково отримували фінансування від Путіна на проведення передвиборчої боротьби. Крім того, Сільвіо Берлусконі завжди позиціював себе як друга Путіна. Сьогодні він не говорить про це відкрито, але час від часу натякає, що потрібно прагнути до миру і йти на переговори з Путіним; що в цій війні винна не тільки Росія, а й Україна, яка не пішла на поступки. Тобто він повністю повторює російські брехливі наративи.

Отже, Мелоні буде нелегко домовитися зі своїми колегами по партії. А вони, найімовірніше, блокуватимуть військову допомогу Україні, керуючись гаслами, що так вони нібито усувають загрозу війни для італійців, які не хочуть бути втягнутими у військові конфлікти. Крім того, можливо, праві партії також будуть гальмувати ухвалення чергового пакета європейських санкцій проти Росії, який уже готує Єврокомісія. Для України це буде несприятливим чинником, оскільки про блокування цих санкцій уже заявила Угорщина.

Але будемо сподіватися, що Джорджія Мелоні не буде перешкоджати ухваленню економічних обмежень, оскільки вона зважає на громадську думку італійців, а вони здебільшого підтримують Україну. Так, згідно з результатами опитування Eurobarometer, 73 % італійців вважають, що відповідальним за війну в Україні є російське керівництво, і лише 21 % не підтримує цієї думки. Більшість італійців (93 %) схвалює надання гуманітарної допомоги українцям, 78 % – фінансової допомоги, а 59 % підтримують відправлення оборонного спорядження. До того ж Італія масово допомагає українським біженцям. Країна прийняла в себе 400 тисяч українців, яким щомісяця виплачує по 300 євро. Тож Джорджія Мелоні, найімовірніше, продовжуватиме проукраїнську політику, інакше виборці її не зрозуміють.

Крім того, в Італії дуже потужна українська діаспора, яка також тиснутиме на уряд. Однак Україні потрібно посилити тут свою інформаційну присутність, оскільки досить сильною в Італії залишається російська пропаганда. Проросійські наративи поширюються навіть на деяких державних каналах. Так, навесні на італійському суспільному телеканалі RAI 1 вийшов сюжет про Мелітополь, окупований російськими військами. У матеріалі розповідалося про те, як добре буде жити мелітопольцям під російською окупацією, і було показано невелике інтерв’ю з колаборанткою-очільницею Мелітополя Галиною Данильченко, яка розхвалювала дії російської влади. Сюжет обурив українське МЗС, яке попросило спростувати цю інформацію, оскільки російські війська здійснили в Мелітополі, Маріуполі та інших українських містах і селах жахливі злочини, про які в матеріалі навіть не згадується. Італійська влада запустила розслідування того, чи цей сюжет не є частиною свідомої політики деяких італійських медійників, які виправдовують російську агресію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Результати парламентських виборів у Латвії Результати 77 сесії Генасамблеї ООН у Нью-Йорку