Останки македонських царів

Останки македонських царів

Майже 50 років тому археологи, проводячи розкопки біля невеликого міста Вергіна на півночі Греції, здійснили неймовірне відкриття. Вони знайшли три королівські гробниці з останками сім’ї Александра Великого, які датуються 4 століття до Христа. Тоді виявили, що знайдені кості належали батькові, синові та старшому зведеному братові великого полководця, і вважали, що точно визначили котрий скелет належить котрі особі. Тимчасом нове дослідження, оприлюднене в часописі Archaeological Science, виявило, що кості батька та зведеного брата були помилково ідентифіковані і замінені – насправді нібито батькові належать братові, а братові – батькові. Нажаль, місце останнього спочинку самого Александра Великого і надалі залишається таємницею.

Новим дослідженням керував Антоніос Бартсіокас, професор антропології з Університету Демокріт, що у Тракії в Греції. «Скелети, які ми вивчали, відносяться до історично найважливіших у Європі – каже професор Бартсіокас. – Наші студії зосередилися на фактах та історичних доказах, надзвичайно важливих для прийняття або відхилення версії про локацію гробу македонського царя Філіпа ІІ».

Александр ІІІ, широко відомий як Александр Великий, був царем Македонії, держави на півночі древньої Греції, між 336 і 323 роками до Христа – а зараз його вважають одним з найуспішніших полководців у історії. Його батько, Філіп ІІ Македонській володів древнім царством перед ним, від 359 року до його вбивства у 336 році перед Христом. Відкриті у 1977 році в Вергіні гробниці – називають гробницями І, ІІ і ІІІ.

В той час археологи встановили, що у гробницях зберігаються останки батька Александра Великого (Філіпа ІІ), його сина (Александра IV) і його зведеного брата (Філіпа ІІІ Македонського). Але те, хто в якій гробниці, стало предметом тривалих дискусій. Більшість науковців погоджувалися з тим, що гробниця ІІІ припадає Александрові IV, синові Александра Великого, котрий помер у підлітковому віці, але кого поховано у інших двох гробницях, досі не було з’ясовано.

Аби вирішити цю проблему, дослідники досліджували рентгенівські знімки скелетів і вивчали древні записи про кожну з осіб, включно з їхніми анатомічними характеристиками й усіма відомими фізичними вадами. Тепер нарешті з’ясували, що у гробниці І знаходиться батько Александра Великого, а у гробниці ІІ Філіп ІІІ Македонський – а не навпаки, як вважалося раніше.

У гробниці І містяться також останки жінки з немовлям, які на думку дослідників належать молодій дружині Філіпа ІІ Клеопатрі та їхній новонародженій дитині. «Висувались версії, що жінкою могла бути Еврідіка, дружина Філіпа ІІІ, але не було представлено жодних пояснень щодо немовляти» – говорить Бартсіокас. – Натомість є історичним фактом, підтвердженим у древніх джерелах, те, що Клеопатру вбили разом зі щойно народженою дитиною».

Ключовим стало те, що документи відкривають, що Філіп ІІ Македонський отримав важку травму лівого коліна, яку підтверджує стан скелета. «Пошкоджене коліно було виявлено на чоловічому скелеті у гробниці І, згідно з історичними доказами про кульгавість царя Філіпа ІІ – зазначається у новому дослідженні. – Ці висновки заперечують традиційні спекуляції, що гробниця ІІ припадала Філіпу ІІ».

З іншого боку, жодних доказів травми коліна не було найдено на чоловічому скелеті з гробниці ІІ. Відомо ще й те, що Філіп ІІ через пошкодження бу сліпий на одне око, та у гробниці не було слідів пошкодженого ока, оскільки очна тканина не може зберігатися так довго.

Професор Бартсіокас та його колеги вважають, що докази цілком очевидні – батько Александра Великого знаходиться у гробниці І. «Наша гіпотеза про Філіпа ІІ у гробниці І залишається незаперечною у рецензованій літературі і ми віримо, що доступні докази є переконливими».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Кліматичні зміни у стародавньому Римі Планета, густіша, ніж cталь