Озонова діра більша від Антарктики

Озонова діра більша від Антарктики
Дірка у озоновій оболонці, яка розвивається щороку, зараз є більшою, ніж зазвичай, і в даний момент є більшою від Антарктики – кажуть дослідники зі служби спостережень за атмосферою „Copernicus”. Вчені додають, що цьогорічна діра швидко збільшується і вже перевищила 75% озонових дір у цій фазі сезону, починаючи від 1979 року – пише Ловро Белошевіч у хорватському виданні Jutarnja list.

Вважається, що пошкодження озонової оболонки спричинили гази, які використовуються у системах охолодження, що їх людина створила ще у 1930 році. Згадані гази використовуються теж як паливо для аерозольних розприскувачів. Хімікати є стабільними і можуть мандрувати з поверхні Землі у стратосферу, але на тій висоті над рівнем моря, де знаходиться стратосферний озон, вони розчіплюються високоенергетичним UV-випромінюванням. Хімічні реакції, що наступають внаслідок описаної процедури, знищують озон.

Озон знаходиться на висоті між 11 і 40 кілометрів над поверхнею Землі, у стратосфері, і діє на планету на зразок крему для засмаги, захищаючи її від ультрафіолетового випромінювання. Щороку в період пізньої зими на південній гемісфері виникає діра, бо Сонце спричиняє реакції збідніння озонової оболонки, що включає хімічно активні види хлору і брому, отримані від сполук, які творить людина. Із „Copernicus” повідомляють, що цьогорічна дірка «розвинулась у значно більшу, ніж звичайно».

«У даній фазі ми ще не можемо точно сказати, як озонова діра буде розвиватись. Тимчасом цьогорічна діра є дуже схожою на ту з 2020-го року, яка була однією із найглибших і найдовговічніших. Судячи із записів від 1979 року, вона закрилася коло Різдва того року» – сказав для видання Guardian директор „Copernicus” Вінсент-Генрі Пойч.

«Велика чи мала озонова діра в одному році не обов’язково означає, що загальний процес відновлення не розвивається згідно з очікуваннями, але вказує на те, що їй потрібно присвятити увагу і цілковито її дослідити» – висновують у „Copernicus”.

Європейський парламент звертає увагу на значні відмінності в способі і місці вимірювання та спостереження за забрудненням повітря в ЄС; вважає це поважною проблемою та закликає до введення єдиних критеріїв вимірювання забруднень повітря та встановлення станцій єдиного зразка. Парламент висловлює жаль з того приводу, що в деяких випадках визначення якості повітря не є надійними або ж не можуть буки використані через недостатню мережу сенсорів, а також підкреслює, що у всіх державах-членах потрібно впровадити відповідні, узгоджені і стандартні методи та дії щодо інформування та спостереження за забрудненням повітря, що могло б гарантувати, що зібрані дані є точними, незмінними і співмірними.

З огляду на це Європарламент закликав Комісію і держави-члени покращити стан спостережень і втілення директив щодо якості повітря, шляхом усунення відповідних прогалин у законах. А ще – заохочує подальше використання та інтеграцію супутникових даних із сервісу спостереження за станом атмосфери програми „Copernicus”, разом з іноваційним та гнучким відслідковуванням якості повітря за допомогою дешевих сенсорів від забруднення повітря і методів штучної інтелігенції, а також систематичного впровадження 5G-мережі вздовж великих міських та сільських шляхопроводів та поблизу транспортних вузлів, з метою поширення та покращення спостережень.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Барельєфи верблюдів у Саудівській Аравії старіші, ніж вважалось досі Третя доза вакцини – не виправдана