Подорожі арктичних лисиць

Подорожі арктичних лисиць

У липні 2019 року в центрі арктичного літа, коли сонце стоїть у небі упродовж всієї доби, молодий полярний лис вирушив в дорогу з острова Байлот Айленд у канадській землі Nunavut. Упродовж наступних 299 днів він мандрував – скоріш за все на самоті – через тундру, долаючи 6400 км, аж врешті дістався до свого нового дому. Нашийник з детектором дав можливість науковцям моніторувати цю захопливу рекордну мандрівку – пише Ребекка Дзомбак у часописі Scientific American.

«Ми знали, що арктичні лисиці здатні долати значні дистанції – коментує еколог Домініка Берто з Університету Квебеку, котра вже 20 років відслідковує пересування полярних лисиць. – Але ми не мали поняття, чи такі витівки – це виняток, чи нічого особливого». На переконання корінних мешканців Арктики полярні лисиці здатні мандрувати поміж континентами, а дослідження підтверджують, що навіть дуже віддалені одні від одних популяції мають схожі гени. Причин таких довгих подорожей може бути чимало: батьки часто проганяють молодих лисів з рідних сторін, щоб діти не конкурували з ними, а з іншого боку дорослі лисиці можуть програвати суперництво за територію з більш сильними особинами.

Для потреб найновіших досліджень – їхні результати було опубліковано в Royal Society Open Science – група Берто в період від 2007 до 2021 років моніторила мандрівки 170 лисиць. Серед них було 37 особин, котрі вирушили в довгу путь. Берто сподівалась, що більшість тих амбітних спроб закінчаться поразкою. Сміливцям загрожували, зокрема, хижаки і відсутність поживи. «Полярній лисиці нелегко знайти нове місце для життя» – коментує дослідниця. Це вдалося 13 із 37 моніторованих лисиць. Вони дістались і замешкали на новій території.

«Я вражена досягненнями цих малих ссавців – каже Ева Фуглей, біологиня з Норвезького полярного інституту, котра не була учасницею досліджень. – Завдяки супутникам ми можемо мандрувати вслід за ними. Це незвично, наскільки швидко вони здатні переміщатись».

Цікаво й те, що кожен п’ятий лис, котрий вирушив у подорож, був вже дорослою особиною. Це підважує погляд, ніби лише молоді лиси здатні витримати такий виснажливий марш. «Це привернуло увагу й дослідників, котрі вивчають поширення хвороб, що їх розносять тварини, які можуть бути дуже небезпечними для людей» – каже Фуглей.

Попередні дослідження вказували на те, що дорослі полярні лисиці радше не є векторами таких недуг з огляду на малу, як вважалось, мобільність. Але виявляється, що і серед них є стійкі, витривалі одиниці, здатні дістатися до іншого континенту разом зі своїми паразитами та хворобами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Біонічний палець Озеро в Долині смерті