Помічні шершні 

Помічні шершні 

Шершень в повітрі відчуває хімічний стрес-сигнал, що його посилає дерево виду Aquilaria sinensis. Тож він вирушає в напрямку дерева в надії, що зможе поживитися гусеницями, котрі атакують рослину. Але вже на місці виявляється, що немає жодних гусениць, а шершень мусить вдоволитись насінням дерева, котре його спритно підмануло, а вчинило так, щоб комаха стала несвідомим поширювачем його насінин. Дослідження, опубліковані в “Current Biology” – це перший відомий приклад такого типу підступу – пише Деррен Інкорвайя в часописі Scientific American.

Aquilaria sinensis є тропічним деревом, що походить з Китаю. Коли гусінь починає пожирати його листя, воно запускає захисний механізм, який спостерігається в багатьох рослин: виділяє хімічні сполуки, звані скорочено HIPV (herbivoreinduced plant volatiles), аби привабити хижаків. «Більшість рослин утворює таку субстанцію» – каже Джессамін Менсон, екологиня з Університету Вірджинії, котра не була учасницею тієї праці.

Автори досліджень провели хімічні аналізи та польові експерименти, щоб довести, що Aquilaria sinensis може виділяти сполуку HIPV також тоді, коли жодна гусениця його не атакує. За короткий час, реагуючи на цей сигнал, з’являються різні види шершнів, котрі живляться елайосомами – м’ясистими, багатими на живильні складники відростками, причепленими до насінин. Шершні зазвичай розносять насіння поблизу своїх гнізд, тобто по тінистих місцях, де рослинам легше прорости. На сонці насінини гинуть впродовж кількох годин.

Явище, котре зауважили науковці, рідко досліджувалось. «Йому приділяється мало уваги» – визнає співавторка досліджень Жанг Ванг, екологиня з Тропічного ботанічного саду Xishuangbanna при Китайській академії наук. Активність шершнів під цим кутом зору здається особливо загадковою. Хоч мурашки, котрі є споріднені з шершнями, беруть участь у поширенні насіння понад 11 тис. рослин, то задокументовані випадки такої поведінки у шершнів належать до рідкості. 

Результати досліджень мають значення для охорони природи в регіоні, мешканці якого харчуються личинками шершнів і використовують дерево Aquilaria sinensisв традиційній народній медицині. Тож цьому видові загрожує втрата біотопів. «Захист рослини повинен бути пов’язаним з охороною шершнів – каже Ванг. – Не можна захищати лише дерево і розраховувати на те, що цього буде достатньо. Ми повинні охопити опікою всю ту біологічну спільноту».      

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Любовна перекуска Сліпучий захист