Праісторичне кровопролиття

Праісторичне кровопролиття
Між групами племен, які поселилися на східному березі річки Ніл у Північному Судані приблизно 13400 років тому, не завжди панував мир. Про це свідчить дослідження тіл, похованих на цвинтарі в одному з найстаріших місць світових розкопок – пише інформаційне агентство Hina.

Минулого четверга вчені заявили, що нові аналізи останків із цвинтаря Джебель-Сахаба, розкопаного у 1960-х, відкрили свіже бачення праісторичного кровопролиття, зокрема той факт, що тоді було більше насильницьких зіткнень, а не лише один смертоносний конфлікт, як вважали раніше.

Скелетні останки 61 особини – чоловіків, жінок і дітей – демонструють, що на 41 з них є щонайменше по одній колотій рані, здебільшого від списів чи стріл. У деяких із них наявні незагоєні рани, що свідчить про наслідки боротьби. 16 із них мали й свіжі, і старі рани, що вказує на те, що в одному бою вони вижили, а в іншому – загинули. Мікроскопний огляд кісток виявив залишки кам’яної зброї.

Первинний аналіз із 1960-х визначив тільки 20 осіб із деякими пораненнями, але в жодної не було ран, які затяглися. Масове насильство однаково вражало чоловіків і жінок, є серед поранених і чотирирічні діти. Про це розповідає палеонтологиня Ізабелла Кревкері з Французького національного центру Університету в Бордо, головна авторка досліджень, оприлюднених у часописі Scientific Reports.

“Здається, що однією з головних смертоносних властивостей було порізати противника і спричинити втрату крові”,– говорить Кревкер.Окрім ран від списів і стріл, які можна кидати здалека, є на їхніх тілах і докази близької боротьби – численні переломи, сліди ударів у передпліччя, зламані кістки рук.

Мисливці-збирачі жили у долині Нілу ще до розвитку землеробства. Вони ловили ссавців, як-от антилопу, а також рибу, збирали трави й коріння. Їхні групи були невеликими, імовірно, налічували не більш як сотню осіб.

Хоч і невідомо, за що вони боролися, конфлікти відбувалися в час кліматичних змін, коли був перехід від посушливого до вологого періоду, що супроводжувався низкою великих повеней. Це могло спричинити конкуренцію між суперницькими кланами за ресурси й території.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Хижі панцерні водорості Фальшиві квіти