Результати обговорення “формули миру” в Давосі

Результати обговорення “формули миру” в Давосі

У середині січня цьогоріч у Давосі на полях Всесвітнього економічного форуму відбулася четверта міжнародна зустріч для обговорення мирних ініціатив України. Участь у ній узяли представники міжнародних організацій та 81 країни, зокрема й держав Глобального Півдня. 12 країн Африки, 18 країн Азії, 6 — Південної Америки, 3 — Північної Америки, 2 — Океанії. Це засвідчує підвищення інтересу світової спільноти до цієї проблеми. Для порівняння: на попередньому саміті на Мальті були представники 66 країн, на саміті в Джиді — 43 країн, а на першому зібранні щодо “формули миру” в Копенгагені — лише 15.

Учасники саміту обговорювали низку важливих проблем, зокрема виведення російських військ, відновлення справедливості, екологічну і продовольчу безпеку, відновлення стабільності в регіоні, підтвердження закінчення війни, недопущення таких конфліктів у майбутньому. Здебільшого вони мали схожі позиції щодо цих питань. Так, усі країни засвідчили важливість дотримання принципів територіальної цілісності, незалежності, суверенітету, норм міжнародного права і статуту ООН. Не було серйозних розбіжностей і щодо гарантування екологічної та енергетичної безпеки, оскільки всі країни виступають проти руйнування довкілля внаслідок воєнних дій, проти ескалації протистояння біля ядерних об’єктів, адже це загрожує екології й безпеці всього світу. У цьому контексті обговорювалося відновлення Каховської греблі, що сприятиме поліпшенню екологічної ситуації в регіоні. Щодо продовольчої безпеки, то країни Глобального Півдня зацікавлені в тому, щоб українське збіжжя й надалі надходило в Азію й Африку, тому вітають усі заходи України щодо гарантування безпеки в Чорному морі.

У контексті недопущення ескалації війни та повторення агресії очільник української делегації Андрій Єрмак зазначив, що для цього необхідна потужна міжнародна реакція на дії країни-агресора й надання безпекових гарантій державі, на яку напали. Реалізувати це можна через укладання двосторонніх безпекових угод із провідними країнами світу. Зокрема, він позитивно відгукнувся про нещодавній безпековий договір між Великобританією та Україною. Він підкреслив, що готуються й інші схожі угоди з іншими країнами, зокрема зі США, державами ЄС. Очільник Офісу президента також згадав “Спільну декларацію про підтримку України”, яку підписали країни G7. 

Щодо питання відновлення справедливості, то генеральний прокурор України Андрій Костін і представники Нідерландів зазначили, що триває подальша робота над створенням спеціального міжнародного трибуналу, який би притягнув усіх російських воєнних злочинців до відповідальності. Учасники саміту обговорювали формування правових механізмів для забезпечення виплат Росією репарацій Україні за збитки від війни. Також ішлося про підготовку договору про завершення війни. На думку очільника Міністерства юстиції України Дениса Малюськи, ця угода має бути багатостороння, тобто підписана всіма країнами-поручителями. Це надавало б Україні більші безпекові гарантії.

На засіданні не було представників Китаю, країни, що має суттєвий вплив на Росію і також запропонувала свої ідеї для встановлення миру в Україні. Делегація нашої країни закликала Китай активніше долучатися до таких зустрічей, адже це сприяло б швидшому досягненню миру.

Щодо деяких питань між учасниками виникли дискусії. Так, представники Швейцарії запропонували запрошувати на такі саміти також і Росію, щоб дізнатися її пропозиції. Деякі країни Глобального Півдня закликали Київ відновити перемовини з Москвою і дослухатися до занепокоєння Кремля. Лунали також ідеї щодо можливого замороження конфлікту для досягнення миру.

На це українські представники відповіли, що запрошення Росії на саміт є недоцільним, оскільки вона грубо порушує норми міжнародного права й не дотримується багатьох міжнародних договорів, які сама ж підписувала, якщо вони суперечать інтересам злочинного путінського режиму. Щодо перемовин, то це саме Росія не хоче йти на жодні поступки, хоч формально й говорить про те, що хоче переговорів. Зокрема, кремлівський диктатор Володимир Путін на своїй останній пресконференції укотре заявив, що “спеціальна військова операція” триває належним чином і він і далі буде прагнути до денацифікації й денаціоналізації України. Із замороженням конфлікту українська делегація категорично не погоджується, оскільки цей наратив активно просуває Росія, зокрема й через країни Глобального Півдня. Призупинення конфлікту дасть змогу Москві накопичити сили й потім відновити наступ, оскільки головною метою кремлівського диктатора є знищення України як незалежної держави й поневолення чи знищення українського народу. 

Сторони також обговорювали можливий формат проведення майбутнього Глобального саміту миру, на якому експерти могли б розробити докладні дорожні карти для кожного з пунктів “формули миру”, а лідери провідних країн — досягнути домовленостей щодо припинення війни в Україні. Західні держави підтримують цю ініціативу, проте вважають, що зустріч можна буде проводити тільки тоді, коли заспокоїться ситуація на Близькому Сході й Росія суттєво ослабне після невдач на фронті. Так, колишній спецпредставник США щодо України Курт Волкер зазначає, що це перспективна ідея, оскільки кінцевою метою саміту має бути посилення інтеграції України в європейські структури, включно з НАТО, а також формування стійких і безпечних кордонів. Але для досягнення цієї мети нам необхідно пройти певний шлях. І тільки після значних поразок Росії на полі бою в України будуть шанси об’єднати більше держав довкола “формули миру”, оскільки країни Глобального Півдня поки що мають переважно нейтральну позицію.

Загалом міжнародна зустріч у Давосі минула на високому рівні й засвідчила, що її учасники здебільшого будуть підтримувати Україну у її прагненні досягнути справедливого і тривалого миру та стабільності у Європі. І хоча це чергова консультаційна зустріч на рівні радників із національної безпеки чи представників МЗС, на якій не ухвалили жодних остаточних рішень, вона вкотре підтвердила всьому світу, що Україна докладає максимальних дипломатичних зусиль для врегулювання ситуації й припинення збройного протистояння, тоді як Росія і далі робить усе для його загострення. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


З ЦИМ МАТЕРІАЛОМ ЧИТАЮТЬ


Коли Україна отримає допомогу від Заходу? Чи припиниться блокування польсько-українського кордону?